avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate vilica123

Activitate vilica123

Va multumesc frumos pentru lamuriri.Desi pare ca vorbim aceeasi limba dar ne intelegem separat, eu am inteles un lucru: pentru calitatea de "persoana expusa profesional" demersul este laborios, iar diferenta la salariu ar fi o crestere de 5%. Eu primesc spor de calculator 15%, iar cel de radiatii este de 20%. Sunt in ultimul an de studiu la o scoala postliceala de asistente medicale specializarea AMG si, va marturisesc ca, desi n-as fi dorit sa profesez ca asistenta medicala, acum, mai mult ca niciodata imi doresc acest lucru. Sanatatea este nepretuita si in beneficiul ei niciun sacrificiu nu este de prisos. Va multumesc d-na integrity, va multumesc d-nule gigipopa pentru determinarea acestei decizii. Va doresc succes in tot ceea ce faceti, sanatate si bafta la noroc! Cu multumiri F.D.
Va multumesc pentru raspuns.Aveti dreptate in ceea ce spuneti..."un spor la salariu nu va acoperi niciodata dezastrul care paste chiar si personalul care isi desfasoara zilnic activitatea pe langa astfel de aparate" ... Eu intru zilnic, de nenumarate ori, in incaperile unde se fac expuneri pentru a lua rezultatele din registre spre a fi introduse in sistemul informatic al spitalului. Nu mai vorbesc de situatiile cand intru la Compartimentul Tomograf si se intampla sa fiu expusa direct la radiatii atunci cand d-nii doctorii "scaneaza"....Dar acestea sunt riscurile meseriei....Ma intreb totusi ce ce sarcini privind proceduri operationale cu instalatiile radiologice au ingrijitoarele sectiei, care primesc acest spor de 20%. Inca o data multumesc pentru raspuns.
Buna ziua! Lucrez ca registrator medical la Laboratorul de Radiologie si Imagistica Medicala din cadrul Spitalului Judetean de Urgenta Pitesti, in urma ocuparii prin concurs a acestui post, din data de 01.01.2013. Sunt incadrata in conditii deosebite de munca, cu program de lucru de 6 ore/zi si 10 zile in plus la concediul de odihna. Intrebarea mea este, daca am dreptul sa primesc si sporul de radiologie de 20% pentru categoria a III-a de risc radiologic cum primesc medicii, asistentii medicali si ingrijitoarele din sectie. Medicul sef de sectie mi-a zis ca nu am dreptul sa primesc acest spor de 20% pentru ca nu lucrez in radiatii, desi biroul este in incinta sectiei de radiologie. Intrebarea mea este daca am dreptul la acest spor de 20%, si daca da, conform carei legi? Numai asa as putea sa fiu credibila in privinta solicitarii acestui drept. Va multumesc anticipat pentru raspuns.