avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Activitate micristina09

Activitate micristina09

Nu primea insotitor de la casa de pensii ci de la handicap, unde a fost incadrata in gr 1 cu insotitor. Indemnizatia de insotitor nu are legatura cu pensia acordata pentru cat a muncit. Aceasta este o suma fixa care se calculeaza ca procent de 80% aplicat la punctul de pensie si il primesc toate persoanele care primesc pensie de invaliditate gradul 1.
Si nici la gr 2 nu avea cum sa mai cotizeze din moment ce a fost pensionata fara drept de munca.
Buna ziua
Va rog mult sa ma ajutati. Fiica mea este nevazatoare. La varsta de 34 de ani a fost pensionata pe caz de boala gr 2 revizuibil si i s-a acordat o pensie de 472 lei. Mentionez ca stagiul de cotizare este de 10 ani si 7 luni si i s-a considerat stagiu complet de 11 ani.
In prezent are 37 de ani si la revizuire a primit gradul 1 revizuibil, I s-a spus ca la anul va avea permanent. A primit decizia de la casa de pensii iar pensia noua este de 173 lei si o indemnizatie de insotitor de 610 lei.
Acum scrie ca stagiul necesar realizat este de 14 ani iar la stagiul potential este trecut 0, in conditiile in care in prima decizie stagiul potential era de 19 ani. Astfel, dintr-un punctaj de 0,64394 a ajuns la unul de 0,22623. As vrea sa stiu de ce i se recalculeaza necesarul de stagiu din nou, ca si cum acum ar iesi prima data la pensie? Poate contesta aceasta decizie?
Mentionez ca a facut facultate si a lucrat avand aceasta boala cu care s-a innascut. Nu a inregistrat handicapul cat a lucrat deoarece boala a progresat treptat iar ea a incercat sa ascunda deficienta vizuala cat a putut dar am acte medicale din care reiese ca s-a nascut cu aceasta boala.
Va rog mult sa-mi dati un raspuns cat mai repede deoarece termenul de contestatie e pana pe 11.01.2013.
Va multumesc anticipat