avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate elenafunctionar

Activitate elenafunctionar

Discuție Furt magazin
In data de 28.11.2013 am cumparat dintr-un magazin o bratara la reducere cu 15.99 ron pentru a o darui cadou. N-am dat importanta si nu m-am uitat ca pe bon scria colier si in plus i-a cazut o piatra acelei bratari, acasa vazand lucrul asta. Am zis ca m-am pacalit si asa imi trebuie daca
Dacă cel căruia putea să fixeze un nou termen pentru luarea int
nu sunt atenta, pentru banii astia nu ma duc sa o schimb a doua zi doar daca am de gand sa trec pe la acel mall ulterior, poate. In data de 06.12.2013 ma duc dupa cumpararaturi luand si bratara in cauza pentru a o schimba. Intru in magazin sa vad daca mai au bratari identice cu cea pe care am cumparat-o si n-am anuntat la paza ca am asa ceva la mine, din neglijenta si nu mai speram sa aibă asa ceva .N-am gasit in locul de unde o luasem in urma cu o saptamana, cautand in continuare cu privirea mea mioapa am vrut sa ma duc la casa dar era o persoana acolo si n-am vrut sa astept astfel cautand in continuare am dat de un alt loc unde erau mai multe bijuterii printre care si bratarile identice cu cea pe care o cumparasem eu. Am vrut sa chem o vanzatoare sa o intreb daca mi-o poate schimba, in jur nu era nimeni pe care sa intreb si iar m-am uitat spre casa sa vad daca e liber acolo.Acum erau doua vanzatoare si discutau intre ele eu vrand sa le fac semn sa vina spre mine, n-am strigat de rusine sa nu zica uite-o si p-asta ce-o mai vrea, asa ca m-am descurcat cautand singura. Am luat una in mana cu dorinta de a o schimba, am cautat si alte articole. Am luat un pulover sa-l probez m-am dus la cabina de proba cu tot cu bratara si acolo am schimbat bratara ce-o aveam la mine cu alta din magazin , pastrand pretul cu siguranta produsului meu. Am pus la loc puloverul ce nu imi venea, la fel si bratara de unde o luasem, de data asta m-a vazut cel de la paza cand am pus-o la locul ei.Ca sa scurtez, cand am iesit din magazin a sunat avertizorul sonor, m-am intors i-am aratat paznicului ce cumparasem din magazin cu bonul din 28.11.2013 si a zis ca uitati-va ca ati luat colier la 15.99 ron nu bratara la 30 pe care o aveti in geanta, nici nu am avut acest produs acum o saptamana spune el, isi aroga si calitatea de vanzator atotstiutor. Le-am cerut sa verifice pe camera video ca am cumparat acea bratara ei nu si nu ca daca ati cumparat altceva si acum ati venit sa luati bratara. Le-am sugerat sa faca inventar la 4 sau 5 bratari care erau la fel si tot degeaba!
Cert este ca au chemat politia, n-au schitat nici un gest de a verifica spusele mele, i-au crezut pe ei si la sectie cu mine.
La fel si la sectie, am scris declaratia cu cele intamplate cum ca am intrat cu bratara etc….mi s-a spus ca imi va da amenda administrativa si ca a doua oara alta va fi situatia.Acum nu vad prejudiciul magazinului daca bratara mea se afla la ei.

Daca vrei sa furi banuiesc ca poti pune bratara pe mana ca si cum ai fi venit cu ea si sa arunci codul de bara cu sigurantele lor si sa treci de activatorul lor sonor dar eu n-am avut nici un scenariu in cap de genul acesta ca nu sunt dementa sa am dosar penal pentru 15 ron. Eu le-am avut pe cele cu care am intrat si ca am avut nesansa sa fie activate la iesirea din magazin.L-am intrebat pe cel de la paza de ce nu s-au activat la intrare in magazin si a zis ca se pot activa depinde cum le tii in geanta.
1.Pot cere procurorului sa vizualizeze acea inregistrare in care se vede ca am cumparat bratara sau cum fac acest lucru fara sa imi afecteze situatia din rau in mai rau, sa nu supar pe cineva?
2. Daca fac plangere penala impotriva agentului de paza (magazinului) pentru neglijenta in serviciu sau amenintatre imi inrautatesc situatia?( am fost dusa impotiva vointei mele intr-o camera cu agentul de paza, m-a acuzat ca am furat dar nu vrea sa vada ca am cumparat acea bratara). Politiei i-a zis ca am luat 2 bratari dar nu stiu de ce, probabil vazandu-ma ca am pus una la loc asa si-a imaginat!
3.Pot cere schimbarea amenzii administrativa in mustrare sau ceva de genul acesta? Sau mai rau imi fac?


Multumesc anticipat si pentru timpul acordat!