avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate dumioc2012

Activitate dumioc2012

vreau sa stiu daca notaru poate incheia actul de vanzare cumparare stiind de aceasta notificare. multumesc.
vreau sa vand un apartament intr-o casa nationalizata.este achizitionat integral prin legea 112/aceasta lege este abrogata de Legea nr./2010- Voiculescu.am scos de la primarie cele 2 adeverinte de la biroul juridic al primariei . o adeverinta cei de la directia juridic PMB imi spun ca: ,,in baza noastra de date privind revendicarile imobiliare aflate pe rolul instantelor judecatoresti nu exista inregistrat nici un proces cu privire la imobilul situat in str.Vasile Gherghel nr.77,sector 1,Bucuresti", iar in cealalta adeverinta spun ca: ,, pana la acesta data figureaza cerere de restituire in natura/acordarea de masuri reparatorii in echivalent pentru adresa din str.Vasile Gherghel nr.77,sector 1 Bucuresti, dosar administrativ nr.27690 din 10.07.2002 nesolutionat pana in prezent si o notificare din 2001. Din cate cunosc eu aceasta persoana nu a mai depus nici un act de retrocedare la dosar din acel an cand a depus cererea, stiind ca , daca timp de un an nu se depun nici un fel de documente acea cerere se prescrie. Aceasta casa este cu curte comuna fiind 5 proprietari in curte, iar unul dintre ei a vandut un apartament fara nici o problema, actele sunt facute la notar. Nu am relatii foarte bune cu acest vecin pt. a-l intreba personal. Am facut foarte recent cadastru si intabularea iar la intabulare nu apare nimic de genul: sub litigiu sau cu sarcini,revendicari,etc..
Intrebarea mea este: cum se procedeaza si unde trebuie sa merg: ,,tribunal?” - ,, PMB” …..pentru a rezolva prin termeni juridici –( prescriptie?-nu stiu daca am scris corect acest termen), scoaterea acestei cereri sa nu mai figureze acest dosar administrativ. Se poate merge la grefier,se poate trimite prin posta sau prin e-mail ?
Multumesc.