avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Activitate angi30

Activitate angi30

azi am vorbit si cu primul exector si cind iam spus ca m-am interesat cit este onorariu si ca la o creanta sub 500 onorariu este 10 % si ca ordonanta prin care mia facut calculele s-a modificat ca ordinul nr. 2550/c/2006 s-a modificat in 2561/2012 mia spus ca nu a stiut atunci pe ce baza sau facut calculele?
dar are rost sa merg la opc pentru a reclama magazinul?
buna ziua ,am si eu o problema cu o executare silita care consider ca s-a facut incorect de aceea va cer ajutorul in aceeasta problema.am facut un credit prin magazin in valoare de 2000 ron am platit avans 200 deci am ramas cu 1800 de achitat in 36 luni .am platit 14 luni dupa care amramas somera si insarcinata deci am avut probleme in fam .nu am mai platit vreo 8 luni .am primit o somatie sa platesc ratele restante in termen de 5 zile ca daca nu voi fi ex silit .am platit restantele si pe urma iarasi m-am blocat ,in fine m-am trzit ca voi fi ex silit am luat legatura cu executorul si am aflat ca eu trebuie sa platesc valoarea de 3.200,08la magazin plus cheltuieli de excutare .mam inteles cu executorul ca pot sai dau 100 ron pe luna el a spus nu trebuie 200 /bine am facut cum am putut si am platit cite 200 ron .pe timpul ierni am zis catre el sa ma lase saplatesc cite 100 ron pt, ca nu pot mai mult am primit doar subventia copilului el a spus bine sa fac in fiecare luna o plata de 100 ron .la sfirsitul ultimilor 3 rate cum ar veni de 150 ron am intirziat 2 luni la care mam trezit cu executare silita dar eu intre timp am mai facut o plata la magazin de 50 ron.evident nu s-a verificat si suma aceasta era trecuta pe executare deci eu am facut o plata pe 22 11 2013 si dosarul meu a fost trimis la ex .pe 2611 2013 dosarul a fost discutat in instanta pe 03 12 2013deci sa cerut o cerere de exc.mam dus iarasi la executorul care mia trimis somatia mobiliara sa vad despre ceeste vorba acesta era alt exec.si iam zis sami explice de ce e trecuta suma pe exc de 150 ron cind eu am facut o plata la magazin de 50 ron inainte de a fi trmis dosarul la el raspunsul l-am primi sa facut o greseala, bine ce am mai observat in executarea primita si pe contractul facut intre mine si magazin era ca daca nu platesc ratele timp de 120 de zile de la ultima plata efectuata da dreptul inprumutatorului sa declare exigibilitatea anticipata a tuturor sumelor sau sa se inceapaprocedura legala de recuperare,mentionez ca nu am depasit aceasta perioada ,am ramas sa platesc 2 rate suma de 100 ron,ce este absurd ca la o creanta de 100 ron ma obliga sa platesc onorariu executor judecatoresc de 74,40si suma de 224.44 diferenta cheltuielilor care trebuie sa fie achitata pina la finalul executari silite .aceasta e povestea mea si daca ma puteti ajuta sami spuneti daca s-a procedat corect aceasta executare si daca ar trebui sa merg la opc cu aceasta problema sau ce sa fac un sfat va rog ,multumesc:((