avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Activitate madalina_negrea33

Activitate madalina_negrea33

Buna ziua,

In perioada noiembrie 2011 - august 2012 am beneficiat de indemnizatie crestere copil; eu sunt angajata la o banca si sunt si PFA (traducator); nu am stiut ca trebuia sa imi suspend activitatea ca PFA pe perioada concediului de crestere copil (vina mea ca nu am fost suf.de informata) insa nu am avut venituri din PFA in aceasta perioada (nu am inregistrat facturi); ultima factura inregistrata a fost in luna iulie 2011 (atunci eram in prenatal - cele 126 zile de concediu medical). Acuma am primit decizie ca trebuie sa returnez toata indemnizatia primita in aceasta perioada deoarece am realizat venituri din activitati independente. Eu am depus in 2012 declaratia de venit pt suma de 80 ron (valoarea facturii din iulie 2011) si am primit decizia de impunere pt aceasta suma; in 2012 nu am avut deloc venituri realizate, insa nestiind ca trebuie sa suspend activitatea am depus declaratia estimativa cu suma de 100 ron, insa cea definitiva am depus-o cu 0. Intr-adevar suma de 80 ron a fost un venit in anul 2011, insa in luna iulie, dar apare pe decizia de impunere pe tot anul 2011. In acest caz, se considera venit realizat daca nu a fost in perioada nov.2011-august 2012? Mentionez de asemenea ca nu veniturile din PFA nu au fost luate in calcul la indemnizatia de crestere copil, doat venitul din salariu.
Multumesc.