avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate qwerty123456

Activitate qwerty123456

qwerty123456 a scris:

In urma cu 15 ani am inchiriat 30 mp, teren intravilan, unei firme pentru a-si deschide un magazin. Pe acel teren firma si-a construit o cladire, dar nu cunosc ce fel de autorizatie de construire avea (provizorie sau nu). In ultimii 3 ani nu am mai avut contract de inchiriere, pentru ca magazinul nu mai functiona, deci nu se mai vindea nimic acolo. Acum as vrea sa se demoleze acea cladire, aflata, repet, pe terenul meu.
1. Cine trebuie sa obtina autorizatie de desfiintare?
2. Cel care a construit imi poate face ceva probleme si sa nu fie de acord cu demolarea cladirii?


Nu mai are nimeni niciun raspuns pentru problema aceasta?
Contractul de inchiriere se reinnoia anual si in el se specifica, la obiectul inhirierii, "teren 30 metri patrati". Nu stiu cum a construit. Din cate am aflat are autorizatie pentru constructie provizorie. Oricum cladirea arata jalnic.
In urma cu 15 ani am inchiriat 30 mp, teren intravilan, unei firme pentru a-si deschide un magazin. Pe acel teren firma si-a construit o cladire, dar nu cunosc ce fel de autorizatie de construire avea (provizorie sau nu). In ultimii 3 ani nu am mai avut contract de inchiriere, pentru ca magazinul nu mai functiona, deci nu se mai vindea nimic acolo. Acum as vrea sa se demoleze acea cladire, aflata, repet, pe terenul meu.
1. Cine trebuie sa obtina autorizatie de desfiintare?
2. Cel care a construit imi poate face ceva probleme si sa nu fie de acord cu demolarea cladirii?