avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1328 soluții astăzi
Forum Activitate hrbusiness

Activitate hrbusiness

Buna ziua,
Am si eu o problema cu un blocaj de vreo 17 ani:
- in 1995 bunica mea mi-a dat in folosinta un teren agricol de 2500 m2. Pentru ca nu avea inca titlul de proprietate, a solicitat o punere in posesie partiala, ca sa pot face o conventie de vanzare-cumparare (antecontract) la notariat, in care se specifica faptul ca a primit banii pe teren si ca va face actele finale cand va iesi titlul de proprietate. In timpul masuratorilor, un vecin de langa teren a solicitat sa facem un schimb, iar terenul lui din lateral a trecut in spatele nostru, cu acordul lui si al bunicii. El atunci avea deja titlu.
- in 1998 am mers la primarie si am solicitat trecerea terenului in intravilan, pentru ca vreau sa construiesc o casa. Topograful de la primarie mi-a masurat terenul, mi-a facut planul de situatie, am obtinut toate aprobarile, certificatul de urbanism, autorizatia de construire si am inceput constructia.
- intre timp bunica mea a murit si cand s-a facut certificatul de mostenitor, primaria a facut un al PV de punere in posesie, in care a inclus si terenul meu (acum cu casa) anuland PVul meu anterior, cu terenul in care am construit, inserand-ul iar in circuitul agricol, desi in actele mele este scris intravilan, propus spre neschimbare: Este legal asa ceva?
- nu exista nici acum titlu de proprietate si situatia este tot neclara.
Casa este gata, acoperita, cu apa curenta, electricitate si locuita. Va rog din suflet sa-mi spuneti ce sa fac ca sa devin proprietara, avand in vedere ca sunt singura fiica a mamei (mama este una din fiicele batranei)?
Persoana care se ocupa de aceste operatiuni in primarie este un fost colonel de securitate, care nu are niciun interes sa deblocheze situatia.
Este posibil sa folosesc clauza de usucapiune in instanta?

Va multumesc