avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Activitate cristian06

Activitate cristian06

In primul rand va multumesc pentru raspuns,aveti dreptate despre contradictie vroiam sa spun doar ca e lucida cat despre testament da este unul autentic facut la un notar iar despre luciditatea bunicii ma gandeam ca e mai bine sa obtin un certificat medico- legal mai mult pentru siguranta ,pt ca nimeni nu siar dorii ca dupa moartea dansei sa apara tot felul de stranepoti de care nici nu stiam ca exista ca ar vrea si ei o parte din acea casa atacand testamentul pentru motivul ca la semnarea acestuia bunica nu ar fi fost sanatoasa.
Cred ca am sa raman la acest testament pt ca nu vreau nici o avere inainte ca bunica sasi traiasca toate zilele doar vroiam sa ma asigur ca se va indeplini dorinta bunicii de ami lasa mie ¨averea dansei¨dat fiind faptul ca eu impreuna cu mama mea ne ocupam de ingrijirea corespunzatoare a dansei de cativa ani buni.
Deci concretizand serveste la ceva acest act medico-legal alaturat testamentului sau chiar mentionarea existentei acestui act in testament .

Va multumesc inca o data.O zi buna.
Buna ziua as avea si eu o intrebare in speranta ca cineva ma poate ajuta deci pe scurt o ruda dea mea(sotia fratelui bunicului)care prin certificat de mostenire este singura mostenitoare pt ca sotul acesteia a decedat mia facut la notariat un testament prin care isi da acordul ca dupa moartea ei imi lasa mie intreg imobilul(cea ce mi sa spus de la notariat ca intra si terenul unde este construita casa) ¨ bunica ¨pt ca asa ai zic eu si asa o consider nu are mostenitori reservatari adica sotul a decedat la fel si parintii, copii nu are si singurul frate a decedat si el(acesta nu are nici un copil)precizez ca bunica este ingrijita de mama mea din anul 2007si pana in prezent, in anul incheierii testamentului 2011 ca si acum aceasta fiind in deplinatatea facultatiilor mintale cu alte cuvinte este foarte lucida si senila,intrebarile mele sunt:
ar trebui facuta o expertiza medicala care sa dovedeasca ca bunica este perfect sanatoasa atat acum cat si cand a lasat testamentul in 2011?
si daca acest testament poate fi atacat de unul dintre cei 5 nepoti din partea sotului defunct?
sau ma sfatuiti sa fac alt act gen contract de intretinere?

Va multumesc anticipat.