avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1816 soluții astăzi
Forum Activitate Criss2014

Activitate Criss2014

Răspuns la discuția Recuperare credite restante
buna ziua,

in urma intalnirii avute cu firma de recuperare care ne-a contactat, Asset Portfolio Servicing, ne-a fost prezentat un act de cesiune al dosarului nostru de la RBS catre firma Asset Leasing IFN. Pe el erau stampilele RBS si era precizat -conform cu originalul.

Asset Portfolio Servicing sustine ca este principalul lor mandatar, fara a-mi pune la dispozitie vreun act legalizat prin care sa imi dovedeasca acest lucru. Mi-au pus in fata o informare semnata doar de ei si un angajament de plata intre mine si ei in care se preciza ca banii tb sa-i virez in contul Asset Leasing IFN.

Angajamentul reprezenta o copie color cu stampile dreptunghiulare de la departamentul de colectare a lui Asset Portfolio si semnaturi trase la xerox, lipsind stampila oficiala si legala a firmei.
De fapt, eu nu am vazut niciun act stampilat sau semnat de catre vreun reprezentant al Asset Leasing IFN, societatea caruia RBS a transferat dosarul nostru si in al carui cont noi tb sa viram banii.
Nu ne-au pus la dispozitie nici celelalte acte pe care noi le-am cerut- ex modul in care a fost calculata suma , lista completa a platilor pe care le-am facut pana atunci la RBS, ctr semnat intre noi si RBS, graficul de plati , extras de cont etc etc, spunand ca acestea au ramas la banca.


AStfel, daca semnam acest angajament ,in conditiile de mai sus,avea vreo valoare in relatia cu principalul meu creditor Asset Leasing IFN? Chiar daca am fi achitat toata suma aflata in discutie in contul lor, acesta nu putea veni ulterior cu alte pretentii financiare ?

Va multumesc
Răspuns la discuția Recuperare credite restante
Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Am sunat azi la firma de recuperari pentru a solicita o intalnire cu ei, insa tipul cu care sotul meu a vb initial nu era la birou , iar persoana care a raspuns nu a putut lua nici o hotarare, asigurandu-ne ca vom fi contactati de respectivul baiat cand va ajunge .

Ne-a amintit insa ca daca dorim sa ne intalnim, tb sa o facem pana pe 30 ianuarie (atunci cand s-ar presupune ca ar tb sa platim cei 1000 euro asa cum am spus initial telefonic). I-am explicat ca putem veni la intalnire si azi , dar colegul ei nu a sunat nici pana la aceasta ora.

Am redactat o solicitare in care ceream tot felul de acte doveditoare, modul de calcul, lista completa a platilor pe care noi le-am facut deja catre banca, contractul semnat intre sotul meu si acea banca, etc.etc.
Nu le-am solicitat insa actul prin care ei au devenit creditorii nostri. O pot face ? Nu este confidential ?

Inca nu le-am trimis aceasta solicitare, m-am gandit sa nu tulbur apele si sa ii las intai sa ne sune ptr a stabili intalnirea . Ce ma sfatuiti ? Sa-i astept pe ei sa faca urmatorul pas sau sa le trimit solicitarea in scris ?

multumesc mult, inca o data
Buna seara,

in urma intarzierii unor rate bancare, am fost contactati de catre o firma de recuperare care ne-a somat plata intregii sume (5000 eur) in 24 h de la primirea scrisorii. Am sunat firma respectiva si ne-a propus telefonic sa platim, in prima faza, 1.000 euro in contul lor (care era mentionat in scrisoare) , dupa care vom primi pe email un angajament doar pe 6 luni in care va fi stipulata o rata de 125 eur/luna. Dupa incheierea acestor 6 luni urmand a se relua discutia. Evident, situatia ni se pare cel putin bizara ptr ca dupa aceste 6 luni se poate intampla orice, inclusiv sa ne ceara o dobanda mai mare sau rambursarea intregii sume imediat. Corect ?
Din ce suma se scad acesti 1750 euro pe care ar urma sa ii platim noi? Firma de recuperari poate veni cu orice alte pretentii atata timp cat noi nu am semnat nimic inainte, inclusiv pot sa nege ca ar fi primit acesti bani .
De asemenea, in situatia in care sa presupunem ca ne-am duce la o negociere, care ar putea fi conditiile pe care ni le-ar putea impune ? De la prieteni am auzit tot felul de exemple. Plata intregii sume intr-un timp extrem de scurt (ceea ce ar fi imposibil ptr noi) sau plata ratelor fara dobanzi penalizatoare dar, de asemenea, intr-un timp f f scurt- cateva luni.Asta ar insemna rate de 4-5 ori mai mari decat cele initiale care ar fi tinut pana in 2018.
In situatia in care nu ajungem la nici o intelegere, ce se poate intampla? Ne vor actiona in instanta , instanta va avea castig de cauza iar urmatorii pasi care vor fi? Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, noi nu dorim sa ne sustragem de la plata ratelor si penalitatilor aferente intarzierilor de pana acum, doar ca nu dorim sa ni se impuna alte dobanzi sau penalizari mai mari. Dorim sa ajungem la zi cu ratele, eventual sa platim restantele , iar ulterior sa continuam plata lor lunar. Eventual sa platim in continuare cei 125 eur/luna pana la stingerea datoriei de 5000, asta ar insemna 33 de luni ceea ce ar fi ok. Dupa experienta dumneavoastra credeti ca vreo firma de recuperare ar avea vreun interes sa accepte aceasta intelegere sau visez prea frumos :).

Multumesc pentru orice sugestie pertinenta.

Seara placuta