avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate catalinaandrei

Activitate catalinaandrei

Buna ziua,

Sunt insarcinata si ar trebui sa nasc la sfarsitul lunii octombrie. In momentul de fata nu realizez venituri, asadar nu indeplinesc conditiile de eligibilitate pentru acordarea indemnizatiei de crestere copil, insa sotul este PFA si ar dori sa beneficieze de indemnizatie.
Am dori sa stim:
1. In aceasta situatie, sotul poate beneficia de indemnizatie crestere copil pana la 1 an?
2. De la ce data trebuie sa isi suspende activitatea?
3. Cum se va calcula cuantumul indemnizatiei?
4. Care sunt pasii de urmat pentru a beneficia de indemnizatie?

Va multumesc
Multumesc mult pentru lamuriri.
Nu ma aflu in nici una din situatiile de mai sus. Nu am mai lucrat din 2010 pentru a putea termina facultatea, promotia 2012.
In primul rand, va multumesc pentru raspunsuri.

Voi naste spre sfarsitul lunii septembrie, inceput de octombrie. Pentru a beneficia de indemnizatie ar trebui sa fi contribuit in oct. 2013 - sept. 2014, insa eu abia acum m-am angajat, deci cand voi naste voi avea cam 7 luni lucrate, iar pana acum nu realizam venit.
Buna ziua,

Sunt insarcinata si ar trebui sa nasc spre sfarsitul anului. In momentul in care voi naste nu voi avea 12 luni lucrate, asadar inteleg ca nu pot beneficia de indemnizatie de crestere copil. Pot beneficia insa de concediu fara plata pana copilul implineste 2 ani? Ce drepturi am in situatia aceasta?