avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Activitate floaredeapril

Activitate floaredeapril

Buna ziua!

1.In perioada 1ian.2007-10.ian.2014 am fost angajata pe perioada determinata (contract de munca 5 ani), contractul de munca fiind suspendat in perioada 1martie2012-11nov.2013 pentru crestere copil. Am dreptul la somaj? Cei de la AJOFM mi-ai spus ca da, desi le-am explicat ca ultimele 12 luni lucrate au fost doar 2 in ultimii 2 ani iar restul in 2011.

2 Din pacate am contat pe o colaborare si nu mi-am depus actele in cele 10 zile imediat urmatoare incetarii contractului. Acum incerc sa obtin o adeverinta de o saptamana de la angajator pe care sa o duc ulterior la SOMAJ . Momentan fiecare zi conteaza pentru mine. Exista un temen limita in care cei de la personal ar trebui sa se incadreze in eliberarea unei adeverinte sau este dupa bunul lor chef? Mi s-a spus ca nu au timp, ca sunt ocupate cu incheierea de luna si sa mai astept. Ce pot face in aceasta situati pentru a obtine adeverinta mai repede?

3.Sunt insarcinata iar data probabila a nasterii va fi 14oct.2014. Cum ma sfatuiti sa procedez, avand in vedere ca exista posibilitatea unei colaborari doar prin PFA incepand din luna aprilie(colaborare care nu s-ar ridica la o suma f mare-probabil,fiind la inceput ,nici nu stiu daca se va ajunge la 500 lei- dependenta de nr de consultatii prestate)? Deschiderea acestei PFA nu presupune si pierderea dreptului de somaj? Concediul pre-post natal il pot lua doar in situatia somajului sau si al PFA?