avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate simona-radu

Activitate simona-radu

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu informatii privind problema de mai jos.
Am luat un credit imobiliar de la banca in 2005 si, conform contract, am obligatia sa asigur locuinta achizitionata pana la terminarea contractului de credit.
Am facut acest lucru in fiecare an nu pentru ei, ci pentru mine (intotdeauna am asigurat locuinta la valoarea pietei+bunurile, nu la valoarea creditului care era mai mica), ducand la banca copia asigurarii. Plata primei de asigurare am efectuat-o in 4 rate trimestriale - am platit intotdeauna conform scadentei, fara intarzieri.
Anul acesta, pentru prima data in toti acesti ani, am primit o instiintare de la banca prin care imi solicita sa le prezint dovada platii ratei a doua cel mai tarziu in ultima zi a trimestrului (ei nu au tinut cont nici de cele 15 zile de gratie pe care orice societate de asigurari le acorda pentru plata ratei primei), altfel emit ei o polita de asigurare in numele meu, cu prima lunara de aceeasi valoare ca prima mea trimestriala. Ca sa fie complet, imi vor lua si banii respectivi din orice cont in care gasesc disponibil.
Intrebari:
- banca are voie sa-mi ceara dovada platii primei de asigurare, din moment ce in contractul de credit este mentionat ca trebuie sa duc bancii "o copie dupa polita de asigurare"?
- banca are voie sa emita alta polita, in numele meu, chiar daca asta inseamna dublarea politei pe care o am deja intocmita pe un an de zile?
- daca raspunsurile sunt "nu", spune-ti-mi, va rog, si temeiul legat.

Multumesc.