avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1613 soluții astăzi
Forum Activitate ioana_mt

Activitate ioana_mt

Va multumesc din suflet pentru raspuns. M-ati linistit si mi-ati dat sperante.
Buna seara si bine v-am gasit.
Ma regasesc si eu in postura de a cere un sfat privitor la doua sume pe care am aflat ca le-as avea de plata.
Anul trecut am primit vreo 2-3 instiintari prin care eram somata sa platesc o datorie pe care eu o stiam platita.
In 2003 am facut un imprumut la o anumita banca si am achitat tot creditul in 2006. Din pacate insa nu mai am chitantele pentru rate. Acum insa mi s-a spus ca la creditul respectiv nu s-a facut incheierea, asa ca acum as mai avea de plata 55$.
A doua suma care mi s-a spus ca trebuie platita este in valoare de aproape 1600 de lei, suma provenind de la un bun cumparat in rate pe 3 ani, tot in 2003. Se pare ca si acolo a ramas ceva neplatit.
Luna trecuta am fost sunata de o anumita firma si mi s-a pus in vedere sa platesc cat mai repede macar suma de 55$ si o parte din cealalta suma, fiind amenintata ca daca nu platesc cat mai repede dosarul meu va fi trimis spre executare.
Le-am spus la telefon ca voi incerca sa platesc, insa nu am reusit sa fac rost de bani. Eu am o intreprindere individuala deschisa, dar merg mai mult in pierdere, banii in casa sunt adusi de sotul meu.
Din moment ce nu am putut plati la termenul pe care mi-l dadusera, au inceput sa ma sune iar, la interval de cateva zile. Ultima doamna/domnisoara a fost foarte agresiva verbal, insistand sa ii promit ca ma imprumut si platesc la o anumita data, ca ea trebuie sa scrie ceva pe dosar si eu trebuie sa ii promit, ca altfel ea trimite executorul sa imi vanda bunurile. I-am raspuns ca incerc sa fac rost de bani, dar nu ii pot promite ca voi plati.
Intrebarea mea e ce pot ei sa imi faca, pentru ca totusi suma e destul de mare, raportat la cati bani ne intra noua in casa, iar eu nu am nici un bun pe numele meu. Dupa ce platesc facturile curente si mancarea, nu ramanem aproape cu nimic.
Am tot citit ce s-a scris la acest topic in privinta termenului de prescriere, dar sunt ingriijorata pt ca la telefon am incuviintat datoria si am spus ca voi plati. Pe baza convorbirilor telefonice, ce pot face ei mai departe?

Va multumesc mult.