avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1871 soluții astăzi
Forum Activitate victoria20

Activitate victoria20

Răspuns la discuția Ore suplimentare
Salut, sa zicem ca ma incadrez si eu in acest subiect. Sunt cam in situati ta zipirel. Pe contractul meu sunt trecute 40 ore pe saptamana zile lucratoare (luni-vineri), in schimb la mica intelegere angajator-angajat eu lucrez 6 ore/zi de luni pana vineri si o zi din weekend la alegere 8 ore. Ceea ce inseamna ca eu lucrez pe saptama cu o zi de weekend 38 de ore. Si in firma unde sunt angajata se lucreaza in doua schimburi de la ora 9 la 15 si 15-21, eu si cu inca o tipa. Nemultumirea mea consta in : atunci cand una dintre noi intra in concediu se lucreaza norma dubla, adica 12 ore in fiecare zi. Eu aceste 12 ore pe care le lucrez nu stiu cum sa le iau :-/ . Facand un calcul ajung sa lucrez pe saptamana 84 de ore.
Sa nu mai zic ca sunt zile in care raman peste program iar orele pe care le stau se numesc "ore suplimentare" si nu sunt platita. Iar din cate stiu orele suplimentare se platesc dublu, nu?
Răspuns la discuția Dreptul meu...
Multumesc frumos pentru ca mi-ai raspuns cat si pentru informatii.

Fac acest lucru, si anume sa strang cat mai multe informatii deoarece nu vreau sa-si bata nimeni joc de mine si cu atat mai putin sa ma ia drept fraiera. Lucrez pentru ca-mi place domeniul ,relatii cu publicul ,hmm suna bine.Am 20 de ani, sunt studenta imi place sa stiu ca-mi pot satisface singura placerile si la fel de mult faptul ca ma pot intretine singura. Desigur nu sunt foarte multumita de salariu, muncesc la ei de 1 an si nu am primit nici o marire.Consider ca este normal sa tind mai sus. In aceasta firma cand am fost angajata, am fost angajata pe postul de operator calculatoare relatii cu publicul, m-a ajutat foarte mult faptul ca am o diploma in calculatoare terminand luceul pe profil si deasemenea si facultatea in curs de jurnalism. Intre timp cei din conducerea firmei urmarind modul meu de lucru, ideeile cu care am mai venit,mi-au atribuit si alte probleme de rezolvat, tot pentru firma. Munca se plateste, le-am spus ca sunt foarte solicitata iar uneori nu reusesc sa mai fac fata, la fel de bine cum le-am spus ca doresc sa-mi mareasca salariul deoarece eu nu am fost angajata sa fac tot ce mi se da mie acum. Am lucrat ore suplimentare,am fost platita la ora ,foarte putin si in nici un caz dublu cum ar fi corect.Eu intr-un fel sau altul ma bucur ca mi-am acumulat un an si ceva de experienta, ca am ajuns sa fac diferite lucruri interesante care probabil pe viitor imi vor folosi sau nu. Am contribuit si eu la bunul mers al firmei. si ...

Cu toate astea nu am renuntat la job-ul asta,am acceptat sa lucrez o zi din weekend si cate 6 ore in cursul saptamanii doar pentru a-mi vedea si de facultate.Este adevarat poate nu reusesc sa tin pasul la facultate asa cum ar trebui, dar de bine de rau nu-mi doresc decat sa stiu ca mi-am luat examenele si totodata sa-mi ramana si ceva in cap, pentru ca nu sunt genul care sa fac o facultate doar de dragul de a o face. Si acum revin la idee, de ce sa mi se ia dreptul la concediu? Si daca aceasta regula impusa de firma ca si facand parte din regulamentul intern, eu nu am semnat nimic.Am 21 de zile de concediu de odihna fara sambete si duminici. LA fel cum nu sunt de acord sa muncesc 12 ore ,nu este normal, nu ma simt in stare. Ok pe ei nu-i intereseaza probabil ca eu pun la socoteala si o ora pana vin la serviciu stau la birou 12 ore apoi o ora pe drum cand ma indrept spre casa. Din start sunt 14 ore, si viata mea care mai este ? Sincer nu mi se pare normal.Este impotriva vointei mele sa muncesc 12 ore de luni pana duminica cand colega mea ese in concediu.
Va multumesc, iar daca m-ati putea ajuta cu sfaturi, idei, sunt bine venite oricand.
Discuție Dreptul meu...
Buna seara!Am cateva probleme in ceea ce priveste dreptul meu la locul de munca si mai exact cu concediul de odihna.
Sunat angajata intr-o firma de publicitate, la patron. Lucrez in domeniul relatii publice,operator calculatoare. In urma cu un an am semnat contractul de angajare. In acest contract scrie ore lucratoare 40/ saptamana, adica 8 ore pe zi. Bun, insa eu nu lucrez 8 ore pe zi, lucrez 6 ore de luni pana vineri si o zi din weekend 8 ore (sambata sau duminica) asta sa compenseze orele de lucru din timpul sapatamanii (acelea 8 la numar). In regula pana aici. Problema mea este urmatoarea: eu lucrez in doua ture, de la ora 9 la 15, apoi urmeaza schimbul de tura. de la ora 15 la 21. Anul trecut cand mi-am luat concediul de odihna, colega mea lucra 8 ore si evident cand isi lua ea concediu de odihna eu lucram 8 ore in fiecare zi mai putin duminica. Zilele de concediu erau luate zile lucratoare fara sambete si duminici. Un lucru absolut normal.
Mai nou... fiind in sesiune mi-am luat doua zile de concediu, vineri 16.02.2007 avand un examen si luni 19.02.2007, sunt 2 zile vineri si luni avand in vedere ca sambata si duminica nu se pun zile lucratoare. Ajung astazi la firma si sunt chemata de domnisoara de la resurse umane unde mi se aduce la cunostinta faptul ca trebuie sa mai fac o cerere de concediu in care sa specific ca si joi am avut-o libera neputand sa specific in cererea de concediu ca eu sambata lucrez si sambata fiind zi nnelucratoare, desi eu am fost joi la serviciu. Binenteles nu am fost deacord pt ca eu nu am fost anuntata de aceasta regula impusa de domnisoara de la resurse umane. A si inca o chestie,mai nou cand una dintre noi (eu si colega mea) isi ia concediu cealalta lucreaza dublu in fiecare zi luni-duminica.
Am si eu o rugaminte.Doresc toate actele necesare pt a demonstra ca nu au dreptul sa bage astfel de regulamente sau eventual de unde din codul muncii pot lua sa le arat ca acele articole sunt cele impuse de lege si nu de ei. Eu am semnat un contract prin care nu-mi aducea la cunostinta asa ceva (sa muncesc 12 ore de luni pana duminica, sa-mi iau zile de concediu si zilele nelucratoare). Va multumesc frumos