avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate Armatec

Activitate Armatec

Răspuns la discuția Tripla cetatenie?
Multumesc.
Răspuns la discuția Tripla cetatenie?
Multumesc. Am sa consult brosurile recomandate.
Răspuns la discuția Tripla cetatenie?
Multumesc mult de raspuns.
Teoretic, pare logic si oarecum ma asteptam ca ar trebuie sa fie nevoie de un act de identitate Romanesc.
Totusi, dumneavoastra sinteti utilizator. Raspunsul formulat mai sus este doar parerea dumneavoastra bazata pe logica sau ati consultat legislatie UE?
Evident ca participant la forum imi doresc sa capat raspunsuri cit mai aproape de realitate.
Răspuns la discuția Tripla cetatenie?
Multumesc mult de raspuns, dar cred ca e putin mai complicat.
Deocamdata nu intentionez decit sa vizitez Romania si/sau UE eu si/sau membrii de familie. Si eu si membrii de familie sintem nascuti in Romania.

Totusi sa aducem in discutie ipoteza ca eu sau unul din membrii de familie imi (isi) gasesc de lucru undeva in UE.

“In calitate de cetatean european, aveti dreptul sa lucrati in alte tari din UE fara permis de munca.
Ca persoana aflata in cautarea unui loc de munca trebuie sa fiti tratat ca si cetatean al tarii respective, in ceea ce priveste accesul la piata muncii – cu exceptia anumitor posturi din sectorul public.”


Deocamdata singurul act de identitate valid al nostru este Pasaportul Canadian, care intr-adevar atesta locul nasterii si tara.
Conform paragrafului de mai sus, este de ajuns pentru a lucra intr-o tara membra UE, avind ca acte doar pasaportului Canadian, si Driver’s License?
Driver’s License in Canada indeplineste rolul de Carte de Residenta.

Multumesc anticipat,
Sint nascut in Romania, din familie de romani. Prin nastere deci am cetatenie Romana. Traiesc de 15 ani in Canada cu sotia isi colipul. Am dobindit si cetatenie Canadiana. Nu am renuntat la cetatenia Romana.
Romania fiind membra a UE, acum sint si cetatean al UE?
Daca raspunsul este da la intrebarea mea de mai sus, trebuie sa-mi fac un fel de act de identitate al UE?