avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Activitate pircanflorian

Activitate pircanflorian

Răspuns la discuția Onorariu Avocat
nu mi-a dat chitanta. a depus in instanta la ultima sedinta chitanta.chiar nu stiam ca trebuie semnat un contract
Răspuns la discuția Onorariu Avocat
nu am semnat nici un contract. a spus de la inceput ca vrea 2000 lei si iam dat , acum ca mai vrea 2000 lei pana Luni.nu stiu ce sa fac de aceea intreb poate ca asa se procedeaza de obicei si nu am eu cunostinta de asta. multumesc pentru raspunsuri


Răspuns la discuția Onorariu Avocat
nu am semnat nici un contract. a spus de la inceput ca vrea 2000 lei si iam dat , acum ca mai vrea 2000 lei pana Luni.nu stiu ce sa fac de aceea intreb poate ca asa se procedeaza de obicei si nu am eu cunostinta de asta. multumesc pentru raspunsuri

Discuție Onorariu Avocat
Mama are un dosar pe rol
Nr. unic (nr. format vechi) : 1381/109/2013
Data inregistrarii 01.02.2013
Data ultimei modificari: 18.02.2014
Sectie: Secţia Civilă
Materie: Contencios administrativ şi fiscal
Obiect: despăgubire
Stadiu procesual: Fond

18.02.2014
Ora estimata: 08:30
Complet: C1-FOND-CAF
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 25 februarie 2014. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică, azi 18 Februarie 2014, la Tribunalul Argeş –Secţia Civilă, complet specializat Contencios Administrativ şi Fiscal.
Document:

07.01.2014
Ora estimata: 08:30
Complet: C1-FOND-CAF
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Pune în vedere reclamantei, prin reprezentant, să depună la dosar, în copie certificată pentru conformitate cu originalul, fişa postului consilierului juridic al unităţii, să precizeze în scris faptul că nu se regăseşte în arhiva Primăriei registrul de intrări ieşiri solicitat de instanţă, precum şi să precizeze dacă există identitate între referatul nr. 8 despre care se face vorbire în preambulul HCL nr. 4/2010 şi raportul de specialitate depus la dosar ca fiind întocmit de contabil, raport ce nu poartă semnătura acestuia, dacă nu să se depună şi respectivul referat şi avizele comisiilor de specialitate despre care se face vorbire în finalul preambulului respectivei hotărâri. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 18 februarie 2014, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică, azi 07 Ianuarie 2014, la Tribunalul Argeş, Secţia civilă, complet specializat contencios administrativ şi fiscal.
Document: Încheiere de şedinţă 07.01.2014

03.12.2013
Ora estimata: 08:30
Complet: C1-FOND-CAF
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Respinge excepţia de necompetenţă materială a Tribunalului Argeş, secţia de contencios administrativ şi fiscal invocată de pârâtă. Încuviinţează în parte probele solicitate de părţi, respectiv pentru reclamantă proba cu interogatoriul pârâtei, proba cu înscrisuri şi cu interogatoriul reclamantei pentru pârâtă. Pune în vedere părţilor, să depună la dosar, în termen de 5 zile, interogatoriile, sub sancţiunea decăderii din probă Se comunică reclamantei interogatoriul, cu menţiunea de a răspunde pe acelaşi exemplar, conform disp.art. 221 Cpc. Se citează pârâta Pircan Ioana cu menţiunea de a se prezenta personal în vederea administrării interogatoriului. Pune în vedere reclamantei să depună la dosar toate înscrisurile solicitate de pârâtă, respectiv tabelul cu toţi insolvabilii din care să reiasă data aplicării amenzii şi suma, referatul nr. 8/20.01.2010 întocmit de doamna contabil a Primăriei Hârseşti, Gheonoaia Adriana în care se propune declararea insolvabilităţii unor contribuabili, copie după pagina Registrului intrare-ieşire cu numărul referatului depus de contabilă, copie după pagina din data de 20.06.2008 la numărul 1203 din Registrul intrări-ieşiri, organigrama Primăriei şi fişa postului angajaţilor departamentului financiar-contabil impozite şi taxe şi a consilierului juridic, la momentul la care primarul era în funcţie, respectiv până în anul 2012. Prorogă discuţia asupra necesităţii administrării probei cu expertiză contabilă după administrarea interogatoriilor şi depunerea de către reclamantă a relaţiilor astfel cum au fost solicitate de pârâtă. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 07.01.2014. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 03 Decembrie 2013, la Tribunalul Argeş –Secţia Civilă, complet specializat Contencios Administrativ şi Fiscal.
Document: Încheiere de şedinţă 03.12.2013

12.11.2013
Ora estimata: 08:30
Complet: C1-FOND-CAF
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Pune în vedere reclamantei, prin reprezentant, să facă dovada emiterii Ordinului sau Dispoziţiei de Imputare în termen de 30 de zile de la constatarea pagubei. Prorogă discutarea excepţiei necompetenţei materiale funcţionale a completului de contencios administrativ şi fiscal, pentru următorul termen de judecată ce se va acorda. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 03 decembrie 2013, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică, azi 12 Noiembrie 2013, la Tribunalul Argeş, Secţia civilă, complet specializat contencios administrativ şi fiscal.
Document: Încheiere de şedinţă 12.11.2013

22.10.2013
Ora estimata: 08:30
Complet: C1-FOND-CAF
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Încuviinţează cererea formulată de părţi prin care solicită amânarea cauzei şi acordarea unui nou termen de judecată pentru a lua cunoştinţă de întâmpinare, respectiv de înscrisuri. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 12.11.2013, pentru când părţile au termen în cunoştinţă potrivit disp. art. 153 C. pr. civ. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 22 Octombrie 2013, la Tribunalul Argeş –Secţia Civilă, complet specializat Contencios Administrativ şi Fiscal.
Document: Încheiere de şedinţă 22.10.2013

17.09.2013
Ora estimata: 08:30
Complet: C1-FOND-CAF
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Încuviinţează cererea de amânare pentru lipsă de apărare, formulată de pârâtă. Pune în vedere reclamantei, prin reprezentant, să depună la dosar, în copii certificate pentru conformitate cu originalul, toate înscrisurile care au legătură cu obiectul cauzei. Amână judecarea cauzei şi acordă termen la data de 22 octombrie 2013, pentru când părţile au termen în cunoştinţă. Cu recurs odată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică, azi 17 Septembrie 2013, la Tribunalul Argeş, Secţia civilă, complet specializat contencios administrativ şi fiscal.
Document: Încheiere de şedinţă 17.09.2013

Am dat onorariu avocatului inainte de prima sedinta 2000 ron,fara a mai fi o alta discutie referitoare la banii.
Dupa ultima sedinta din data de 18.02.2014 cand a ramas in ronuntare avocatul a mai cerut 2000 ron pe care doreste sa-i dam pana Luni 24.02.2014,inainte de pronuntare care are loc pe 25 .02.2014.
La cheltuieli de judecata a depus chitanta cu ce i-am dat prima data 2000 ron.

Intrebarea este:E corect,normal acest lucru? Nu am avut probleme in instanta pana acum si nu stim daca e normal asa? Multumesc