avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1515 soluții astăzi
Forum Activitate dana17ee

Activitate dana17ee

Buna ziua. Am facut un antecontract de vanzare cumparare a unei case in constructie. Am stipulat ca vanzatorul trebuie sa perfecteze contractul de vanzare-cumparare in forma autentica, pana la data de 15 ianuarie. Din nefericire, vanzatorul nu a obtinut inca toate actele de la OCPI pentru a putea vinde aceasta casa. Imi pot eu recupera avansul dat in acest caz? In antecontract scrie ca vanzatorul trebuie sa imi returneze avansul daca se razgandeste si refuza perfectarea contractului. Dar in cazul in care nu au actele la timp? Se tine cont de faptul ca nu mi-au vandut pana la data stabilita de comun acord?
Multumesc
In luna ianuarue, am vrut sa fiu mai harnica si sa depun cu restul declaratiilor, si declaratia 392A (deoarece am livrari de bunuri si servicii, si cifra de afaceri este mai mica de 220.000). La momentul respectiv, programul meu de contabilitate imi spunea ca aceasta declaratie nu se depune de catre persoanele care au achizitii intracomunitare. Am vazut ca declaratia a avut intre timp actualizari. S-a schimbat acest aspect? Adica trebuie sa depun si eu declaratia 392A chiar daca am achizitii intracomunitare? Pentru ca acum nu mai vad nicaieri sa se precizeze acest aspect pe care l-am vazut in luna ianuarie.
Va multumesc