avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1757 soluții astăzi
Forum Activitate adrom1971

Activitate adrom1971

Răspuns la discuția Partaj judiciar
In momentul deschiderii procesului fratele meu avea o banuiala referitoarea la acel teren si casa batraneasca ,dar nu avea nici o dovada. Nici eu nu deschisesem rolul fiscal la primarie de cand a murit mama mea, din motive de sanatate si financiare deoarece eu locuiesc in alt judet decat cel unde este terenul. Mentionez ca tatal meu a fost veteran de razboi si a fost scutit de plata impozitului pe casa si teren, si dupa moartea lui mama ca urmas de veteran a fost si ea scutita de impozit pe teren si pe casa. Fratele meu a deschis proces de partaj pentru ca acel teren sa se imparta la frati. In momentul cand am fost citata la proces la urmatorul termen am depus la dosar copie legalizata a contractului si dovada deschiderii de rol fiscal la primarie si dovada achitarii impozitului pe casa si teren din 2011 de cand a murit mama si pana in prezent. Ei nu au solicitat nimic in plus decat partajul.

Mentionez ca am o pensie destul de mica si nu imi permit angajarea unui avocat. Fiecare deplasare la tribunal pentru mine inseamna niste costuri maricele avand in vedere ca ma deplasez de la o distanta de peste 200 de km.

Răspuns la discuția Partaj judiciar
Acel act a fost semnat la notariat si a fost deschis rolul fiscal la primarie de abia anul trecut. Am depus la dosar o copie legalizata a contractului tocmai pentru a se observa ca acest proces nu isi are rostul din moment ce terenul care face tema acestui proces are un proprietar legal . Insa judecatoarea cand a vazut documentul a solicitat o expertiza si a stabilit doua teme in aceasta expertiza: 1. Sa se faca masuratorile necesare si sa se propuna cotele de partaj judiciar. Al doilea punct este sa se stipuleze daca terenul care face tema acestui proces este unul si acelasi cu terenul si casa din contractul meu de intretinere.
La primul punct expertul a recomandat partajul la doi ( adica mie si a fratelui meu mai mic) fara a se lua in calcul si cei doi frati care nu i-au cedat drepturile lor fratelui cel mic. La al doilea punct expertul recunoaste in raportul care l-a depus la dosar ca : Terenul care face tema acestui proces se potriveste in proportie de 95% cu terenul din contractul meu de intretinere. Am depus cu 5 zile inainte de proces la dosar niste concluzii referitoare la acest raport in care am specificat ca nu sunt de acord cu punctul 1 al raportului pe motiv ca sunt proprietar pe acel teren si casa, proprietar cu acte in regula si cu rol deschis la primarie, deci nu se poate face partajul judiciar, si sunt de acord cu afirmatia de la punctul 2 al raportului in care expertul recunoaste ca terenul este unul si acelasi cu terenul din actul meu de intretinere.Dar doamna judecator in prima faza vroia sa dea decizia conform recomandarilor expertului si anume partajarea la cotele de 1/5. Atunci am spus ca nu sunt de acord cu aceasta propunere si doresc sa se consemneze. Atunci judecatoarea ne-a recomandat mie si fratelui meu sa cadem la o intelegere si a fixat urmatorul termen de judecata pe 7 martie.
Nu am ce sa ma inteleg cu fratele meu pentru ca terenul este al meu si nu cred ca judecatoarea poate decide sa se faca partajul pe proprietatea mea.
Discuție Partaj judiciar
Am si eu o problema si sper sa primesc niste sfaturi utile aici. Cei doi parinti ai mei mi-au facut mie si sotului meu contract de intretinere in 1996 in care se specifica ca in momentul semnarii acestui contract ne cedeaza dreptul lor de proprietate in favoarea mea si a sotului cu conditia ca sa le asiguram medicamente, hrana,lemne,etc.etc. pe termen de 10 ani de la semnarea contractului. Eu mai am 5 frati mai mici ca mine care nu au stiut de acest contract. Tatal meu a decedat in 1999 iar mama in 2011. Atat eu cat si sotul meu ne-am onorat promisiunile din contract si le-am asigurat saptamanal : medicamente, hrana, lemne,etc,etc.In curte cu parintii mei mai locuieste si fratele cel mic. In 2013 fratele cel mic a deschis proces de partaj judiciar si in acel moment am facut public ca parintii mei mi-au cedat mie drepturile lor de proprietate pe teren si casa si am si deschis rol fiscal la primarie in baza acestui contract si am platit taxe si impozite din 2011 de cand a decedat mama mea si pana in prezent. Dupa un an de zile de proces judecatorul ca sa se lamureasca exact cum stau lucrurile in acest dosar a stabilit un expert , expert care in raportul sau a recomandat ca terenul si casa care face obiectul acestui dosar sa se imparta la toti fratii, dar totodata recunoaste ca terenul si casa care face obiectul dosarului de partaj judiciar este unul si acelasi cu terenul si casa din contractul meu de intretinere. In ultima sedinta de la tribunal judecatoarea a incercat sa dea sentinta de impartire la toti fratii , dar am spus ca nu se poate baga peste proprietatea lasata de parintii mei mie. In acel moment a amanat luarea unei sentinte si ne-a recomandat sa cadem la intelegere . Mentionez ca din cei 5 frati doar 2 i-au cedat drepturile lor fratelui cel mic.Ceilalti doi nu renunta . Intrebarea mea este: Poate judecatoarea sa nu ia in calcul contractul meu de intretinere si sa dea decizia de partaj la toti fratii? Este posibil sa incalce dreptul meu de proprietate stabilit atat de constitutie si de codul civil?