avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate CHERTZ

Activitate CHERTZ

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie:
As dori sa stiu cum se calculeaza salariul de baza in situatia in care exista dispozitie de primar (oras categoria III) pentru exercitarea temporara (6 luni) a functiei publice de arhitect sef (echivalenta cu functia generala de sef serviciu in acest caz). Mentionez ca in dispozitie functia este descrisa astfel: clasa I, gradatie 4 (peste 15 ani vechime in administratia publica), am studii superioare de lunga durata (arhitectura - 6 ani)+ master in domeniul urbanismului (2 ani). De asemenea, precizez ca Primaria la care sunt angajata a adoptat ultimele majorari prevazute de lege (12%+10%). Daca puteti sa precizati si gradul, clasa de salarizare, coeficientul de salarizare si modul de calcul (ce articole din actele normative se folosesc in acest caz), v-as ramane profund recunoscatoare.
Va multumesc anticipat!
PS: Nu stiu daca e important, dar precizez cateva amanunte:
- 2000-2013 am fost angajata in administratia publica centrala (am detinut functie de executie, am fost promovata consilier superior inca de prin 2004 cred - pe legea veche- iar de prin 2010 am detinut functie specifica - tot de executie, respectiv consilier evaluare examinare)
- 2014-2015 am fost angajata prin concurs ca arhitect sef la oras categoria III (sef serviciu), apoi m-am transferat pe acceasi functie la un consiliu judetean (ulterior am exercitat cu caracter temporar functia de arhitect sef - director), apoi m-am transferat pe un post de executie - consilier superior la municipiu (numita temporar ulterior arhitect sef - director general), dupa care m-am transferat pe post de executie - inspector principal la oras categoria III (numita temporar arhitect sef de la 01.01.2016).
Toate cele 3 transferuri au fost in interes de serviciu in ideea ocuparii functiei vacante de arhitect sef (functiile pe care m-am transferat initial au variat in functie de posturile vacante din respectivele administratii publice).
Datorita acestor transferuri pe functii diferite (pe perioade f. scurte pana la obtinerea avizului ANFP pt. numire temporara arhitect sef) am pierdut sirul claselor, gradelor, coeficientilor, etc).
Buna ziua!
As dori sa stiu ce salariu are un arhitect sef de oras (5500 locuitori). Intentionez sa dau concurs. Am vechime 13 ani ca functionar public in administratia centrala, ultima functie a fost consilier evaluare examinare superior, gradatia 3, clasa de salarizare 70. Conform anexei 1, pct.A.b) pozitia 10 (arhitect sef la nivel de oras), ar fi clasa 70 cu coeficient de ierarhizare 5,5. Dar mai departe nu stiu sa calculez. V-as ramane recunoscatoare daca m-ati ajuta sa aflu cum se calculeaza salariul de baza.
Multumesc anticipat!