avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1687 soluții astăzi
Forum Activitate mariusivan

Activitate mariusivan

Răspuns la discuția Contestatie amenda
Nici o rezolvare?
Salutare,

Am nevoie de sfaturile voastre.

Problema mea incepe cu jignirea unei persoane in mod indirect. E vorba de niste discutii pe messenger. Persoana in cauza a intrat pe id-ul unei cunostinte cu care vorbeam si a vazut anumite discutii care i-au displacut.

Din acel moment ma uraste de moarte. A incercat numeroase modalitati de razbunare (se arunca in fata masinii cand treceam, imi deschidea usa cand opream, era foarte agresiva). Am incercat cai de impacare, dar ea impreuna cu mama ei nu stiu altceva decat razbunare.

In urma a catorva tentative de a incerca sa ma scoata patat in fata politiei (ma ameninta ca ma da la politie ca am calcat-o cu masina peste picior, ca am lovit-o cu portiera..toate minciuni) a reusit in cele din urma sa imi insceneze o bataie.

M-a urmarit intr-o zi pana in statie unde parcasem masina, si a venit peste mine si prietena mea in masina, a deschis usa portierei si a luat-o de par pe prietena mea in mod agresitv (i-a smuls smocuri de par).

De aici incepe problema mea cu adevarat. Au venit pregatite cu un martor pus de ele, avocatul era pregatit sa le scrie o poveste frumoasa.

In urma altercatiei am incercat sa ne aparam, dar ele stiau dinainte ca nu trebuie sa ne lase semne vizibile. Ele au iesit cu mici semne pe fata, noi doar cu zgarieturi pe maini si smocurile de par smulse.

Martorul pus de ele m-a lovit cu pumnii in cap de mi se inmuiase picioarele. Pur si simplu a venit un om mare peste mine si a inceput sa ma bata. Martorul lor fals au mers cu ele la politie, impreuna cu avocatul care era deja pregatit.

Martorul a declarat ca in timp ce le bateam a sarit sa ne desparta si m-a lovit ca altfel nu ma puteam opri din a le lovi pe cele doua (minciuna! incercam sa scap mai repede de conflict si ele ne tineau pe loc sa vina politia).

In cele din urma a venit politia si se faceau ca lesina, ca le-am fi snopit in bataie. Am mers cu totii la sectie.

Ajunsi la politie ele aveau pile. Pe ele le-au audiat vreo 2 ore, pe mine si prietena mea m-a dus intr-o camera unde ne-a dictat timp de 10 minute sa scriem o declaratie, apoi sa scriem ca nu am fost influentati in nici un fel in redactarea declaratiei.

Noi am declarat adevarul asa cum a fost, am recunoscut ca am lovit-o usor pe una din ele si am tras-o de par pentru a o apara pe prietena mea.

Ele au inventat o poveste foarte credibila conceputa impreuna cu avocatul. Avand pile la acea sectie au adaptat povestea lor exact dupa declaratiile date de noi, sa para totul real.

Dupa 2 ore in care se auzeau tipetele lor false in sectia de politie au chemat o ambulanta. Cand a venit ambulanta, una din ele se facea ca lesina. A trebuit sa o care medicii cu targa. Era atat de grav \"batuta\" incat nici nu isi mai misca capul de pe targa. Pe ambulanta au ademenit medicii in favoarea lor, zicandu-le ca au fost victimele unor agresiuni pe strada si ele saracele nu aveau nici o vina.

Dupa ce a plecat ambulanta lor, politia a mai chemat inca o ambulanta pentru noi (nu noi am cerut asa ceva, dar am acceptat sa mergem la spital pentru ca pe prietena mea o durea foarte tare capul in urma smocurilor de par smulse din cap), Am ajuns la acelasi spital in care cele doua zaceau lesinate. Cand am ajuns acolo deja medicii de la receptie au zis: \"Uite-i si pe agresori!\" si se purtau foarte urat, nici nu a scris in constatarea medicala tot ce trebuia, de exemplu smocuri intregi de par smulse. Dupa ce si-au dat seama medicii ca de fapt nu au nimic, le-a ridicat din pat si le-a trimis acasa.

Dupa 1-2 zile de stres, am apelat la un avocat care ne-a indrumat sa ne scoatem certificate medico-legale si sa facem plangere impotriva lor. Si-au scos si ele certificate cu 5-7 zile, respectiv 2-3 zile ingrijiri medicale si au facut plangere impotriva noastra. Noi am avut 2-3 zile respectiv 0 zile de ingrijiri medicale (zgarieturi care nu necesitau ingrijire conform medicului).

Timpul trecea si ele pur si simplu ne jucau la psihic. Radeau superior si ziceau ca o sa ne vada in puscarie, a creat o adevarata panica in toata familia. Ele aveau pile la diversi avocati si nu le-a costat mare lucru toata distractia, si plus ca aveau timp de umblat pe drumuri.

Am cheltuit foarte multi bani cu diversi avocati. Intre timp procesul s-a terminat, avocata m-a asigurat ca e totul bine. Am primit o scrisoare in care scria ca nu s-a dispus inceperea sub urmarire penala si ca o sa primim o sanctiune contraventionala cu totii.

Avocata m-a asigurat ca ele vor primi amenda mai mare pentru ca ele au inceput, ele ne-au urmarit..etc. Dupa foarte multe luni de asteptare am primit o scrisoare. Aici am vazut ca ele au primit amenda mai mica #-o desi procurorul nu a dat caz favorabil nimanui.

Vreau sa fac contestatie pentru amenda. Mi se pare nedrept ca dupa ce am fost urmariti saptamani intregi, batuti, am cheltuit o groaza de bani cu avocatii degeaba, acum sa trebuiasca sa mai platesc si amenda! Suntem in Romania si nu ma mir de nimic.

Sunt dispus sa merg la testul poligraf, sa jur pe biblie si eu si prietena mea ca ceea ce am declarat noi a fost 100% adevarat, sa merg eventual si la protv ca altfel nu ia nimeni masuri. Ele ar trebui sa faca puscarie pentru declaratii false pentru ca nimic din ceea ce au declarat nu a fost adevarat. Isi joaca atat de bine rollul incat e imposibil sa ne le crezi.

Faza e ca sunt legat de maini, unde sa ma duc, ce sa fac? Nu imi permit sa mai platesc iar avocati pentru ca m-au mancat de bani.

In acest caz minciuna, pilele si experienta (nu am fost primul dat in judecata de ele) a avut castig de cauza. E corect?

Cum pot proceda sa fac contestatia amenzii de unul singur fara sa mai platesc din nou avocatul?

Apreciez orice implicare. Va multumesc!

P.S.: Ele inca ma urmaresc, cu randul. Tot vin prin cartier, ma asteapta prin parcare ascunse in boscheti, se intereseaza de informatii peste tot unde poate obtine ceva nou. Cred ca urmaresc sa imi insceneze ceva mai grosolan. Acum e vorba de razbunare din cauza ca ele au luat amenda si nu le-a mers primul plan. Heeelp:stunned: