avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1447 soluții astăzi
Forum Activitate lumimest

Activitate lumimest

Bine multumesc
Am depus deja o cerere si ei nici macar nu au propus o spre dezbatere
Ma voi duce eu la urmatoatea sedinta personal.
Ideea este ca ei incearca sa ma descurajeze pe motiv ca ala e camin cultural si on el nu se pot organiza decat rvenimente , spectacole etc.
Dar acolo sunt , pe llanga sala de spectacole inca 10 sali si birouri.
La fel au procedat si cu un alt camin cultural.I au schimbat destinatia si ll au vandut unui apropiat de al lor.
Oroblema este ca in aceasta localitate abandonul scolar e de 30% , analfabetismulsi mai ridicat iar primatia respinge orice tentativa de ai integra pe acesti copii , ca sa nu mai pun la socoteala faptul ca primaria de la bun inceput a lucrat cu necalificati in domeniul protectiei sociale.
Eu vreau sa stiu daca legal un ong care desfasoara activitati educative poate inchiria o sala pt activitati in caminul cultural.
Multumesc mult
Buna ziua
Sunt Lumi din Sv si incerc sa gasesc o solutie legala prin care sa inchiriez o camera din caminul cultural din localitate pt un sediu de Ong care are in statut prevazute activitati educative.
Primaria din comuna Patrauti nu face absolut nimic pt integrarea a 3000 romi.Au blocat accesul la biblioteca de 5 ani resping absolut orice propunere de proiect de integrare .Am depus cerere in numele unei Org mari de a ni se da un sediu ot activitati de integrare gratuite cu copiii si ne au ras in nas spunand ca ei vor sa schimbe destinatia cladirii ca sa o poata scoate la licitatie .
Oricine din localitate doreste sa initieze o activitate in veneficiul comunitatii( spre ex un cabinet de medic veterinar inexistent in acesta zona rural si.nu numai) este v
Blocat.
ONG ul din care fac parte are drept scop desfasurarea de activitati educative .
Exista vreun act normativ referitor la utilizarea caminelorculturale care sa imi dea dreptul sa inchiriez un sediu cu titlu gratuit pt un ong pt desfasurarea de activitati educative?