avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Activitate andrei70

Activitate andrei70

Buna ziua!
Acum cateva luni de zile am fost oprit de un agent de circulatie ce PRETINDEA ca are probe fotografice cum ca eu nu as fi oprit la o trecere de pietoni. Am primit amenda si mi-a fost retras permisul. Bineinteles, am depus contestatie recapatandu-mi astfel carnetul (nici amenda nu am achitat-o). Acum cateva zile am primit prin posta o "comunicare adresa" pe care nu am stiut cum sa o interpretez.
Am sa va spun acele parti la care am nelamuriri.
"Obiectul dosarului: plangere contraventionala" - asta am inteles
"In legatura cu dosarul avand datele de identificare de mai sus, in calitate de Petent, va comunicam ca in termen de 10 zile de la primirea prezentei comunicari, SUB SANCTIUNEA ANULARII CERERII, aveti de indeplinit obligatiile de mai jos:" - ce inseamna mai exact "sub sanctiunea anularii cererii"?? Mi-a fost anulata plangerea fara niciun proces??
Apoi urmeaza un paragraf in care mi se spune sa achit taxa de timbru in cuantum de 0 RON -aici am inteles...taxa deja o achitasem.
Urmatorul paragraf am inteles ca se refera la aducerea probelor dar nu am inteles ce fel de probe?? Eu trebuie sa aduc probe sau la ce se refera mai exact??
"Nota: Sub sanctiunea anularii cererii de chemare in judecata, in termen de 10 zile de la primirea comunicarii sa aratati dovezile pe care se sprijina fiecare capat de cerere potrivit art 194 lit e C.proc.civ, cand se va cere dovada cu martori, se vor arata numele, prenumele si adresa martorilor, sa depuneti cererea motivata conform cerintelor de mai sus, in dublu exemplar, unul pentru instanta si unul pentru comunicare catre parat" - aici nu am inteles ce martori trebuie sa aduc??

Ma puteti lamuri si pe mine va rog? Va multumesc !