avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1695 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaMarinas

Activitate AndreeaMarinas

Răspuns la discuția Compensatie concediu de odihna
Va multumesc.
Andreea
Răspuns la discuția Compensatie concediu de odihna
Va multumesc pentru raspuns; aceste zile mai pot fi reprogramate in 2022?

o zi frumoasa azi
,Andreea
Buna ziua,

La data intrarii in concediu prenatal voi avea 20 zile de concediu de odihna. As putea cere compensatie in bani sau trebuie neaparat effectuate pentru a nu le pierde? mentionez ca eu voi intra in concediu pe data de 1 mai 2020 si voi iesi in 1 martie 2022.

Va multumesc mult,
Andreea
Răspuns la discuția Contestare drept proprietate?
Buna ziua,

am primit o citatie ca si tert in acest proces;apart este cumparat cash si nu stiam absolut deloc de acest litigiu; vanzatoarea a fost de rea credinta si nu m-a anuntat; eu am cumparat pe data de 18 decembrie si banuiesc ca am fost citata ca tert pentru ca procesul era pe rol la acea data (am vazut asta din dosar) si probabil exista posibilitatea ca eu sa fi stiut cumva; cum ar putea hotararea sa imi fie mie opozabila? ar tb sa merg sa demonstrez ca nu stiam de acest litigiu; daca nu ma prezint, nu risc o amenda?

poate ca ar tb sa imi construiesc cazul prin asta, faptul ca eu nu am stiut; eu accesul in casa le dau ca as vrea sa se termine o data pentru totdeauna dar daca inteleg bine termenul de opozabilitate inseamna ca ar putea mie sa imi fie opozabila hotararea de proces (oricare ar fi, probabil sa platesc inca o data pentru imbunatatirile care exista).

puteti sa imi dati un sfat?

Multumesc,
Andreea Marinas
Răspuns la discuția Contestare drept proprietate?
Buna ziua d-na Madalina,

Avand in vedere ca eu nu am stiut de acest proces la momentul cumpararii pot fi obligata sa permit accesul acestui expert? nu sunt aparata de legea evictiunii? fosta proprietara a fost de rea credinta intrucat nu m-a anuntat de acest dosar. Dansa are oricum fotografii de la momentul vanzarii.

multumesc,
Andreea
Buna ziua,

Am nevoie de opinia d-voastra in urmatoarea situatie: fosta proprietare a locuintei achizitionate de catre mine acum 3 luni a fost data in judecata acum 1 an de catre persoana care i-a renovat aceasta locuinta si care pretinde o anumita suma de bani; acest domn a intrat prin efractie (impreuna cu fostul prieten al proprietarei) si a facut aceste renovari fara acordul dansei (in vederea deschiderii unei firme); dansul nu are nici un fel de act de chirias sau facturi doveditoare insa acum cere expertiza in domeniul constructiei. As putea sa fiu pusa in situatia de a permite accesul in apartament acestor persoane? un judecator ar putea aproba asa ceva? cum ma pot apara eu ca proprietar, avand in vedere ca la momentul cumpararii nu am stiut de acest proces.

multumesc mult,
Andreea