avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 817 soluții astăzi
Forum Activitate simona-lacatus

Activitate simona-lacatus

buna seara
dupa citit si recitit legi, normative, sfaturi si tot ce am mai gasit am decis sa ma adresez dumneavoastra. problema mea este urmatoarea:
detin o hotarare de divort definitiva si irevocabila in care scrie asa.
-instanta declara desfacuta prin divort casatoria ....din vina exclusiva a paratului
-dispune ca exercitarea autoritatii parintesti sa se faca in comun, de catre ambii parinti
-stabileste domiciliul minorului la reclamanta( adica eu)
obliga paratul la plata pensiei alimentae de 175 lei lunar......
situatia este urmatoarea: eu, impreuna cu fii mei( minorul in cauza si fiica avuta in afara casatoriei) locuiesc in italia, unde avem rezidenta, asigurare medicala te necesare si unde fiii mei frecventeaza scoala( cea mare cls a 8a si cel mic cls a 1a).
1. pe 21 martie pasaportul celui mic expira si trebuie sa ma duc la milano la consulat sa facem cerere pt eliberarea unuia nou., doar ca tatal copilului ( si el in italia) nu are posibilitatea sa vina pt a-si da acordul si nici nu are posibilitatea sa ne faca procurile necesare. intrebare:
exista posibilitatea sa fac pasaport copilului fara acordul tatalui?
2. dat fiind ca oriunde merg mi se cere semnatura tatalui iar el nu are posibilitatea sa fie la dispozitia noastra ( mentionez si ca nu a platit niciodata pensia alimentara si are contacte sporadice cu copilul. in general il cautam noi) as putea cere obtinerea autoritatii parintesti depline, lucru ce ne-ar usura viata tuturor, si ce procedura ar trebui sa demarez pt a reusi?
3. inclin sa cred ca exista posibilitatea ca tatal sa fie de acord ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata de catre mine dat fiind ca avem rapoturi cordiale si noi nu emitem nici o pretentie iar el poate veni sa-si vada copilul ori de cate ori vrea. exista o procedura prin care el si-ar putea da acordul in acesta privinta?
4. dat fiind ca domiciliul copilului este stabilit la mine iar eu am si rezidenta in italia as putea scoate copilul di romania la intoarcerea di vacanta fara sa fie nevoie de imputernicirea tatalui?
sper ca am fost clara in exprimare si nu am facut prea multe greseli.
va multumesc pentru rabdare.