avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 414 soluții astăzi
Forum Activitate newguy98

Activitate newguy98

Răspuns la discuția Furt calificat
Va multumesc mult pentru raspuns domnilor avocati, totusi as mai avea o intrebare, am mai citit undeva ca degeaba s-ar retrage plangerea din partea magazinului, ca dosarul penal nu se retrage deoarece odata facuta plangerea dosarul penal se intocmeste din oficiu, s-a schimbat procedura acuma cu noul cod? Domnule Patrascu , daca prejudiciul este mic, si a-ti spus ca se poate retrage urmarirea penala, atuncea ce se intampla, o sa primesc o amenda, sau in cel mai rau caz ce s-ar putea intampla tinand cont de prima abatere, valoare 9 RON , si fapta a fost recunoscuta? Imi cer scuze pentru insistenta, dar sunt nelinistit din cauza prostiei mele , pentru fapta asta rusinoasa la care nu trebuia sa recurg chiar daca sunt intr-o perioada proasta...
Răspuns la discuția Furt calificat
Sper sa nu ma intelegeti gresit, eu am vrut sa va intreb ce se poate intampla cu mine, sunt foarte nelinistit , speriat, nu pot dormi noaptea, pentru prostia mea, sunt intr-o perioada proasta, probleme cu banii, dar totusi nu trebuia sa recurg la asta, si acuma regret foarte mult. Am vrut sa stiu daca vorbesc cu conducerea supermarketului , sa-mi cer scuze, si daca isi va retrage plangerea ma poate ajuta cu ceva in cea ce priveste decizia politiei sau a procurorului, imi pare rau pentru ce am facut, am recunoscut fapta dar sunt foarte nelinistit nestiind ce ma poate astepta.
Răspuns la discuția Furt calificat
Va multumesc pentru raspuns, la ce v-ati referit sa nu mai insist pe aceasta cale? Sa cer sfaturi pe acest forum, sau sa incerc sa discut cu patronul supermarketului?
Discuție Furt calificat
Buna ziua,

V-as ruga sa ma ajutati cu o problema. Am aproape 50 de ani, si am sustras dintr-un supermarket un produs in valoare de 9 RON, m-au prins, au chemat politia , m-au dus la sectie si am facut o declaratie, am recunoscut tot si le-am spus ca imi pare rau, cred ca mi-au facut dosar penal pentru furt calificat, mentionez ca sunt la prima abatere. Va rog sa-mi spuneti ce mi se poate intampla, ce pedeapsa pot sa primesc? Are rost sa incerc sa vorbesc cu patronul supermarketului sa-si retraga plangerea? Ma poate ajuta cu ceva? Va multumesc