avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate OlaruCatalin

Activitate OlaruCatalin

Răspuns la discuția Lichidare cont bancar
Au fost de fapt toate lucrurile personale impreuna cu cele primite de la invitatii mei de la nunta. Asa ca din acest punct de vedere nu am nimic de impartit cu el.
Mai raman doar banii ramasi de la nunta.
Vreau sa-l dau in judecata, pentru furt intre soti. Trebuie merg la judecatoria domiciliului comun? Am stat impreuna in Targu Mures, eu fiind din Ramnicu Valcea (unde sunt in acest moment, si unde am oficiat nunta).
Va multumesc mult pentru raspunsurile prompte.
Buna ziua,
Am o intrebare legat de bunurile comune.
Sunt casatorita de 3 luni. Impreuna cu sotul am facut un cont bancar in care am depus banii de la nunta. El ca titular si eu ca imputernicita. Intre timp sotul a lichidat contul bancar si a trecut banii pe un cont personal, cel de salariu. Eu nu am fost anuntata de acest aspect.
In urma unor neintelegeri am parasit domiciliu conjugal (apartament pe numele lui, dinaintea casatoriei) cu lucrurile personale si unele bunuri primite de la parinti si prieteni de la nunta. Parintii m-au ajutat sa-mi iau lucruri personale, pe el nu l-am anuntat ca doresc sa plec. Cred ca aflat de abia cand a ajuns acasa, dar nici nu m-a sunat sa ma intrebe ce s-a intamplat. A doua zi cand am sunat la banca si am aflat ce s-a intamplat cu banii.
Acum eu vreau sa fac 50-50 % dar el vrea un alt procentaj de 70-30 chiar 60-40, in favoarea lui.
Eu nu stiu cand banii au fost transferati dar un dubiu ca au fost chiar in ziua in care am plecat de acasa.
Pot sa-l dau in judecat pentru furt intre soti?
Mentionez ca eu nu am serviciu, doar bursa de la masterat, ce sanse as avea la partaj?