avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Activitate dianafc32

Activitate dianafc32

Buna ziua, cunosc cazul unei fetite care are un usor retard si face convulsii, a crescut mai mult in spital, parintii o aduc acasa doar ptr alocatie apoi o duc inapoi in spital, provine dintr-o familie numeroasa si are nevoie de terapie psihologica ptr a putea avea un viitor si ptr a putea functiona ca un om normal integrat in societate, cert e ca daca nu se produce o schimbare in viata ei acest lucru nu se va intampla. protectia copilului ar fi fost la ei in vizita si, totusi, nu au luat masuri. Legal, cu ce o putem ajuta si ce trebuie sa se intample ca protectia copilului sa faca ceva, este legal ce fac parintii cu acest copil? nu este nici abandonata, nici in sanul familiei.
sunt insarcinata in 29-30 saptamani, urmeaza sa nasc la inceputul lui iunie 2014, medicul ginecolog mi-a zis sa las munca, nu mai am voie sa stau in picioare mai mult de 3-4 ore consecutiv, mi-a crescut si tensiunea, insa nu mi-a dat in acest sens ceva la mana ptr medicul de familie. medicul de familie a zis ca pana nu ii aduc dovada in acest sens nu imi scoate maternalul. m-am reintors la ginecolog sa imi dea in scris ca nu am voie la munca, insa mi-a zis ca el nu are nici o obligatie sa dea o recomandare prin care eu sa beneficiez de un drept de al meu, adica eu pot opta chiar si ptr 84 din cele 126 de zile din maternal, iar medicul de familie mi-a zis ca am voie doar cu o luna jumate inainte de nastere. si uite asa eu nu stiu ce sa ma fac... sanatatea mea si a copilului e in joc. ce fac? ce medic sa schimb?
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
imi cer scuze pentru neatentie
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
1. sunt angajata la negru din iunie 2013 si cu carte de munca din sptembrie 2013
2. copilul se va naste in iunie 2014
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
am gresit februarie, de fapt septembrie 2013, din luna in care am ramas gravida, imi cer scuze aveam luna februarie in minte, adica in momentul in care voi naste voi avea 9 luni la munca.
in cazul in care lucrez din iunie 2013, dar mi s-a platit CAS si cartea de munca din februarie 2013, mai pot face ceva ori eu ori angajatorul pentru a beneficia de indemnizatie ptr crestere copil? mentionez ca in iunie 2014 voi naste, se poate plati din urma ptr a se constitui cele 12 luni obligatorii?