avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate gabriela1970

Activitate gabriela1970

Buna ziua! Ma numesc Gabriela si sunt de profesie psiholog. Lucrez in cadrul Compartimentului de Evaluare si Consiliere Psihologica din cadrul unei institutii din autoritatea publica locala, in functia de consilier. Adica sunt functionar public.
Imi desfasor activitatea din anul 2009 ca urmare a unei Hotarari de Consiliu Local privind aprobarea organigramei, statului de functii si statului de personal, a Avizului Agentiei Nationale a Functionarilor Publici, a prevederilor Legii 188/1999 republicata privind Statutul Functionarilor Publici, art.91, alin.(2), lit(a), a propunerii Directiei de Asistenta Sociala si a unui referat de constituire a Compartimentului meu si de o Dispozitie. Am primit atributii, am inceput sa-mi desfasor activitatea conform fisei postului . Am atestate ca psiholog, DAR SUNT FUNCTIONAR PUBLIC. De curand noua conducere imi cere o acreditare ca Structura Psihologica. Sunt nelamurita, pentru ca la noi in judet nu exista in nici o institutie mare asemenea Structura, ba mai mult, in mod abuziv mi s-a facut control de catre Auditul Intern. Am cerut baza legala si nu mi s-a raspuns. Iar acum vor sa-mi faca un raport, cum ca ''imi desfasor activitatea ilegal''. Ce sa fac ???