avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Activitate ola1982

Activitate ola1982

Daca venitul declarat la CAS este in valoare de 800 lei, mai sunt obligata sa platesc ceva la CAS in conditiile in care venitul de pe PFA va fi mai mare?
Daca nu ma duc cu declaratiile de plata la CAS si CASS pt a nu imi deschide contracte, in conditiile in care nu ma intereseaza calitatea de asigurat, exista vreo cale legala prin care acestia ma pot obliga sa platesc ceva retroactiv?
Multumesc.
Daca platesc pensiile adica 31,3% declarand 805 lei cat este salariul minim este posibil ca la sfarsit sa ma trezesc ca ANAF-ul imi recalculeaza la sumele depuse pe parcursul anului si sa ma trezesc ca platesc sume exorbitante?
Si dupa ce depun fisele pentru pensii si sanatate este de preferat sa ma duc si la ei personal ? E posibil daca nu ma duc acolo personal sa platesc darile dar sa nu fiu totusi asigurata?
Si daca devin asigurata avand in vedere ca de ceva ani nu am mai fost asigurata e posibil sa fiu pusa sa platesc retroactiv pe ultimii 5 ani?
Am tot citit una alta si deja am foarte multe intrebari nelamurite.
Multumesc anticipat.
Multumesc Melania si George pt raspuns.As dori insa sa inteleg eu declar suma de 2000 lei ca si venit sau mai mult avand in vedere ca trebuie acesti 2000 sa ramana banii in mana? Cei de la banca asa mi-au spus 1 an vechime si aceste sume pt creditul pe care il doresc.Intre timp poate mai schimba ca asa e la noi dar macar sa stiu de unde sa plec.
Multumesc.
Buna ziua,
Doresc sa infiintez si eu un PFA pentru servicii de infrumusetare la domiciliu....coafor,machiaj,unghii false.Acest PFA ma intereseaza sa il fac pentru ca peste 1 an sa pot face un credit pentru prima casa.
Ideea este ca pentru a mi se aproba dosarul de creditare am nevoie de un venit net ( in mana) de 2000 lei primele 6 luni si 2500 urmatoarele 6 luni ale anului.
Va rog mult daca ma puteti ajuta sa stiu care este suma bruta pe care trebuie sa o declar pentru a ramane cu acest venit, deoarece dupa toate cautarile putin situatia ma depaseste.
Inteleg ca pentru pensii pot declara 800 lei?
CAS-ul il platesc odata pe an calculat la salariul net?Sau trimestrial?
Impozitul se calculeaza din brut?
As dori sa stiu de fapt cat trebuie sa trec eu ca am incasari luna de luna, pentru a ramane cu acest net in mana si care ar fi suma taxelor pe care trebuie sa le platesc?
Diferenta intre PFA in sistem real si pe baza normei de venit care este de fapt?
Va multumesc pt raspuns si imi cer scuze pt avalansa de intrebari dar situatia este foarte urgenta de creare a acestui PFA si inca nu am inteles ce am de facut.
MULTUMESC!