avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1425 soluții astăzi
Forum Activitate scythe123

Activitate scythe123

Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
pt cine are de gand sa dea la SNG, nu va mai complicati sa invatati din tratate, invatati doar din coduri, sunt mai mult decat suficiente, mai ales ca la unele subiecte, citind din tratate, mai mult te incurci, ai timp sa aprofundezi dupa ce intri la SNG
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
hardmuth a scris:

adriana009 a scris:

hardmuth a scris:

La CA am vazut ca s-au dat 7 pct la procedura civila in urma contestatiei!!! Fabulos!!!!! de la nota 2 la nota 9...doar in Romania se poate asa ceva... unei alte persoane i s-a acordat \"doar\" 4 puncte, de la 1,5 la 5,5... wow!!!wow!!! wow !!! de 3x wow!!! astept opiniile voastre



Pai e ceva de spus la asa ceva, e de la sine inteles ca ceva nu e in regula, ori au gresit cei care au corectat lucrarile de la bun inceput, dar cu atat de mult??? ori sunt deja aranjate locurile.
Pe mine una in tara asta nu ma mai surprinde nimic.



nu cred ca se poate gresi de la nota 2 la nota 9.. as vrea sa vad ce ar face in acest caz "justitia independenta" prin intermediul dna, csm....
este mai rau ca in perioada comunismului...ar trebui cei de la csm sa modifice regulamentul si sa numeasca direct pe post pe cine vor, cum vor, cand vor..sa nu ne mai puna sa platim taxe pentru caziere, taxa de exam, drumuri, timpul pierdut (practic in situatia asta ) pentru a invata... practic asemenea bataie de joc nu am crezut ca voi vedea vreodata.. cred ca de aici pleaca totul, de aici rasare caracatita...


cred ca e vb de o eroare, fie in ceea ce priveste prima lista, fie in ceea ce priveste lista intocmita dupa contestatie, deoarece diferenta e muuuullllltttttttttttt prea mare
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
hardmuth a scris:

si la sng sa imi explice cineva cum de intra foarte multi de la dolj...dar astept argumente plauzibile nu cele de genul: sunt 2 facultati de drept la Craiova si nu sunt locuri de munca etc...si la sng am ajuns sa cred ca intra pe bune cei care dau de cateva ori si invata cate 10-12 ore pe zi.. am mai scris despre asta si au "sarit" cativa ca ei au invatat si de 1 mai si de Paste si de aia au luat.. sau ca cea care a intrat prima de la dolj a dat de 6X.. Au luat doar ce le au convenit din ceea ce am spus ca niste manelisti... Si am vazut ca mi s-a spus ca daca nu am probe sa nu vorbesc aiurea:))) asta mi s-a parut foarte tare!!
Asa era si pe timpul lui Ceausescu in timpul crizei alimentare propagandistii sistemului spuneau ca nu este mancare pentru ca lumea formeaza cozi kilometrice pentru a-si face provizii si cumpara foarte mult si de aia nu este mancare suficienta :))
De ce nu are curajul sa spuna cine stie ca cei de la dolj fac pregatire cu cine trebuie!!!!!


sa inteleg ca ai dat si tu anul acesta la SNG, din ce localitate esti?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
felicitari fetelor!!!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
chloe a scris:

geanina n a scris:




eu nu inteleg totusi modul in care s-a punctat la organizare judiciara subietele privind completul de apel si confidentialitatea, adica voua fetelor concret cum v-a punctat?


eu cred ca la complet mi-au dat punctaj maxim, eu am scris si completul in cazul ICCJ, nu stiu daca a avut sau nu influenta, la confidentialite extrem de putin, ca am facut tocanita intre codul deont si lege, sau poate mi-a dat cate jumate la fiecare, atat la complet cat si la confidentialite, ideea e ca am luat 8,83, eu am calculat ca ar putea sa-mi dea minim 8,5 si maxim 9, deci sincer nu stiu cum au punctat, si cred ca nici nu poti afla daca nu vezi lucrarea
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
andreeavaduvescu a scris:

si eu sunt din Craiova si nu e corect sa se faca afirmatii fara dovezi.am dat si anul trecut si am picat cu 8.30,iar anul acesta m-am apucat din februarie de civil si din martie cu pp si am reusit sa intru cu 8.92.nu este un examen care nu se poate lua,dar trebuie sa fi foarte atent cum inveti ,personal am invatat cate 6-8 ore pe zi ,in conditiile in care sunt gravida in 8 luni si nu am o sarcina usoara si mai am si o fetita de 2 ani jum.trebuie sa-ti doresti cu adevarat si sa fi si ajutat,in situatia mea,dar cei care nu au fam,serviciu sau alte griji ,nu au nici o scuza ca nu invata sau ca nu au fost atenti la subiecte.e usor sa-ti bati joc prin cuvinte de altii,dar nu-i speriati pe cei care vor cu adevarat sa intre si sa invete.in dolj nu exista piata de munca decat in confectii si vanzatoare sau coafeze.s-au incris 244 de candidati pt ca avem 2 facultati de drept sau trei,sunt multe generatii care nu au reusit nimic pana acum.eu aveam un serviciu de functionar public ,dar nu ma multumea financiar,asa ca at cand am nascut prima data am hotarat ca vreau ceva mai bun si am reusit ,dar cu multa munca ,sustinere din partea sotului meu si a fam ,nu cu pile,nu cu parinti judecatori sau procurori.asa ca se poate,dar trebuie atentie si multa munca.cand unii faceau gratar de 1 mai ,de paste,altii invatau.nu aruncati cu noroi in toti si nu-i mai demoralizati pe cei care vor sa invete.bafta tuturor



felicitari!! sunt foarte impresionata de tine, cum vei face cu nasterea si fetita? iti va fii foarte greu si nu pot decat sa te admir si mai mult
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
flowerpower a scris:

Normal ca au fost multi din Dolj, s-au inscris aproape 300 numai din judetul asta, destul de multi si din Olt probabil...e normal ca ponderea lor sa fie mai mare...aici si-a rupt foamea gatul, stiti cum se spune...

Eu sunt din Craiova si va pot spune ca piata muncii e moarta...posturi putine si f prost platite, e normal ca toti sa-si doreasca un loc de munca stabil si remunerat cat de cat...

Personal nu cred ca s-au cumparat atatea locuri, or fi fost ceva aranjamente, dar nu atat de multe dupa cum afirma persoana de mai sus...Si sunt convinsa ca daca inveti reusesti...eu una am dat acum prima data, dupa 11 ani de la terminarea facultatii, am invatat 2 luni, exact de cand s-a anuntat examenul. Am picat cu 7,50, daca mai aveam o luna la dispozitie sunt convinsa ca reuseam, nu este un examen imposibil, cum se vehiculeaza pe aici. Mentionez ca am familie, copil si serviciu, si tot am reusit sa invat ceva...

Trageti si voi concluziile.


mare dreptate ai, am facut si eu ceva cercetari, in sensul ca am verificat listele, foarte, foarte multi din dolj, probabil ca din lipsa locurilor de munca sunt si mai motivati decat ceilalti, au intrat foarte multi si din iasi, desi nu au fost atat de multi inscrisi ca din dolj. Eu sincer, mi-am dat demisia ca sa pot invata, am invatat 2 luni, de la anuntarea concursului, mai exact m-am apucat din 17 martie, am invatat exclusiv din coduri, nimic altceva, sambata si duminica le foloseam ca si zile de repetat, am incercat sa retin cum era scris in coduri. Mi-am asumat un risc cand mi-am dat demisia, dar altfel pt mine ar fii fost imposibil, mai ales ca aveam program pana la 6 seara, noroc ca nu am copii, doar sot, care a fost foarte intelegator, 2 luni nu am stiut ce e aia facut curatenie, spalat vase, afara de facut mancare, asa ca pt mine presiunea a fost foarte mare sa iau examenul, e greu sa te descurci doar cu un salar, dar s-a meritat.
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Dydyana_Alexia27 a scris:

hardmuth a scris:

Pentru cei care au urechi sa auda si ochi sa vada...
Din pacate nu am cum sa nu remarc ceea ce sigur au observat si alte persoane...am mari suspiciuni, am trecut la presupunerea rezonabila ca si la sng s-au cumparat masiv locuri anul acesta...32 din judetul dolj in primii 150.. la acestia daca ii adaugam pe cei din judetul invecinat Olt...am crezut ca doar la examenele direct pe post se intamplat acest lucru si acolo se intampla pe fata: la Bacau, C A Bucuresti dati un search pe google numele celor care au intrat si o sa descoperiti cine sunt (fii de procurori, judecatori, rude sau afini de gradul IV ca in lege :) ) cei care ati participat puteti confirma cum s au desfasurat "probele"..
Intra si copiii buni care invata pe branci cate 10-12 ore pe zi dar dupa cate incercari...
Din pacate exista o parte corupta si observ ca e partea high decision a justitiei...


Peste tot sunt locuri aranjate,....altfel nu ar fi atata prostie.......si eu am vazut olt si dolj a predominat, nu m-am uitat a fost cineva din Bucuresti?.. nu prea am vazut.........ce va pot spune ca primul loc e luat pe merite, este fosta mea colega de facultate a tot incercat, si acum a avut noroc, ma bucur mult pentru ea....am mai vazut multe persoane care incearca de ani buni la rand si nu au medie sa intre........acum mai trebuie sa ai si un pic de noroc....daca stam tot timpul cu gandul ca toate locurile sunt aranajate nu ajungem nicaieri....ne zbatem pentru un trai mai bun si hai sa gandim pozitiv si sa speram ca va veni si pentru noi o zi senina cu mult soare.


probabil la asemenea acuzatii, exista si probe temeinice, eu stiu doar ca am intrat pe merit, pentru mine e de ajuns, puteam sa iau o nota mult mai mare daca eram mai atenta, cred ca daca inveti temeinic si esti atent (mai ales atentia conteaza, sunt 100% sigura ca multi au picat din neatentie, graba, emotii etc, nu din nestiinta) intri, bineinteles trebuie si putin noroc
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
Dydyana_Alexia27 a scris:

Si eu am fost depunctata la Oj la fel ca tine am scris din lege si nu din codul deontologic,....am zbarcit-o din neatentie, si ma costat un punct jumate....la barem scrie clar doar din codul deontologic.
Va rog dati-mi si mie pagina de facebook unde se duc discutii despre admiterea la SNG!


eu am facut o tocanita intre codul deontologic si lege, mi-au dat ceva, dar fff putin
Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
geanina n a scris:

aliasniko a scris:

geanina pe ce loc ai fost anul trecut inainte si dupa contestatie?ti-au scazut vreo nota dupa contestatie?multumesc anticipat pt raspuns,eu sunt pe 128


anul trecut am fost 121 in tabel, dar ptr ca toti trei de pe ultimul loc am fost cu aceasi medie s-a departajat in fct de pp, unde am avut nota cea mai mare, 9.40. Asa ca eram nr. 119, deci penultima.. Am avut initial 8.69, in urma contestatiilor am urcat la 8.73 parca, dar s-a intrat cu 8.77, deci au intrat mult mai multi in urma mea


sper ca de data aceasta sa fie totul bine, totusi nu esti penultima anul acesta, sper sa nu se modifice foarte mult tabelul in urma contestatiilor, iti tin pumnii