avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate marius_mitr

Activitate marius_mitr

Răspuns la discuția Proces-verbal de contraventie
puteti daca va rog sa-mi spuneti daca probele video cum ca eu eram la munca la ora care era trecuta pe procesul verbal terbuie sa le depun odata cu plangerea sau le prezint ulterior la cererea judecatoriei?
buna
as putea sa contest un proces-verbal de contraventie pentru oprire interzisa daca politistul comunitar si-a trecut in PV doar numele si prenumele fara a mentiona functia sa, ora care era trecuta in PV era una gresita, eu putand sa demonstrez cu inregistrari video ca eram la munca la acea ora, chiar daca am refuzat semnarea procesului verbal, agentul nu a mentionat nici un martor scriind ca nu a vrut sa se implice nimeni
Oprirea interzisa - amenda pol comunitara
merg si eu dimineata la lucru impreuna cu colegul de munca, la iesire din parcare, inainte sa ies pe bulevard, semnalizez dreapta si ma asigur astept putin pana sa ies iar la cateva secunde apare in fata mea un pol de la comunitara care mi face semn sa opresc, imi cere actele fara sa se prezinte intai, motivul fiind oprire interzisa, indicator aflat la vreo 10 m de la iesirea din parcare, pe bulevard. ii dau frumos actele, el merge la masina, imi intocmeste procesul verbal pentru amenda oprire interzisa, apoi ma cheama sa semnez procesul, i am zis ca refuz semnarea lui
dupa o saptamana imi ajunge prin posta PV oprirea autovehicolului in incidenta indicatorului oprire interzisa. Chiar daca am refuzat semnarea procesului verbal, pe acesta nu este mentinut nici un martor agentul constatator scriind ca nu a vrut nimeni sa se implice
consider ca nu e normal cum a procedat acest agent de la pol comunitara care era singur, fara nici o dovada ca eu as fi oprit in acea zona iar colegul meu care se afla cu mine in masina este martor la cum s au intamplat faptele
As dori sa intreb daca sunt sanse de castig daca fac o plangere importiva Procesului verbal de contraventie
multumesc