avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate Al3xx3

Activitate Al3xx3

Răspuns la discuția Vanzare masa succesorala?
Intrucat vanzarea a fost in fapt o donatie deghizata,fratele meu neplatind o suma de bani in schimbul ei,as putea sa il actionez in judecata?
Răspuns la discuția Vanzare masa succesorala?
Mama a renuntat la uzufruct viager ca sa poata vinde fratele meu...nu prea inteleg ce este aceasta...deci nu se mai poate face nimic?
Buna ziua.As vrea sa va prezint o situatie cu care ma confrunt...in urma cu 5 ani am cumparat de la mama o garsoniera,ea detinand 2 identice.Am facut un contract de vanzare cumparare cu o suma mai mica intrucat ea avea nevoie de bani.In schimbul acelor bani am cumparat garsoniera.Mama era mostenitoare unica a celor 2 garsoniere.Eu mai am un frate.Acum 2 luni mama a decedat.Am aflat ca mama ii facuse fratelui meu act de vanzare cumparare cu abitatie pe cealalta garsoniera,dupa care,la numai cateva luni a determinat-o sa renunte la abitatie si astfel fratele meu a vandut garsoniera,intrucat era plin de datorii.Mama a locuit in chirie pana la moartea ei.Eu nu am stiut nimic intrucat am fost plecat in strainatate si ea nu mi-a zis nimic.Intrebarea mea este:As putea sa mai deschid succesiune dupa mama, avand in vedere ca fratele meu a vandut garsoniera?Ar putea fi aceasta recuperata de la actualul cumparator?