avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Activitate BFlor

Activitate BFlor

Se poate verifica undeva, la CAS sau la pensii, daca angajatorul mi-a platit contributiile pe suma de 1400 ron sau doar ma duce cu vorba?
Tocmai am primit adeverinta de vechime cu salariul brut si mi-a trecut 1200 ron pe toata perioada lucrata, desi eu am semnat state de plata cu 1400 ron. Se poate asa ceva?
Inainte de a ruga contabila sa imi faca o adeverinta tip, luata de pe situl ITM, mi-a facut o adeverinta in care a trecut salar brut de 1400ron. Cand am rugat-o sa imi scrie si numarul actului aditional de marire a venitului, a dat inapoi si mi-a zis ca ea nu a facut act aditional de marire, dar a platit toate contributiile la suma de 1400 ron.
Cum pot rezolva aceasta problema?
Buna ziua,
In cadrul firmei in care am lucrat mi s-a marit salariul brut , in 2012, de la 1200 la 1400 ron. Cel putin asa era trecut pe statul de plata pe care il semnam. Acum nu mai lucrez la firma respectiva, dar am cerut o adeverinta de vechime din care sa reiasa salariul brut pe ultimele 6 luni, si contabila imi zice ca ea nu a facut decizie de majorare de la 1200 la 1400, dar ca a platit contributiile la somaj si CAS pe valoarea de 1400 ron. Dar totusi in adeverinta de vechime ea imi trece salar brut din 2012 pana in 2013 de 1400ron. Este corect si este valabila aceasta adeverinta, cu majorare de la 1200 la 1400 ron, fara act aditional si neinregistrat in Revisal. Multumesc anticipat!