avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 946 soluții astăzi
Forum Activitate dani1989

Activitate dani1989

Răspuns la discuția Neplata factura internet provider
Recuperatorul are vreun drept sa recupereze banii de la proprietar? Sper ca nu poate scoate un ordin judecatoresc de executare silita pe numele proprietarei. Caci in acest caz m-ar trage pe mine la raspundere in cazul in care pe titularul contractului nu il gaseste. Si gasesc acest lucru imoral si fara sens.
Răspuns la discuția Neplata factura internet provider
Da am platit timp de un an pana au venit alti chiriasi si refuzau sa plateasca si eu nu vroiam singur sa platesc ceva ce nu folosesc cum ar fi cablu TV. Am incercat sa o contactez nu am putut si am zis asta e. Adica plateam la gramada cu ceilalti colegi de ap.. Dar la ghiseu casiera nu mi-a cerut vreun buletin sau alte acte pentru plata, eram doar cel care platea.
Răspuns la discuția Neplata factura internet provider
Un ultim sfat si am terminat.

In cazult in care o sa vina domnisoara, si o sa imi ceara banii, am sa-i spun ca nu platesc ca nu e datoria mea. O sa faca probabil crize de nervi etc.
Are posibilitatea de a ma da in judecata pentru vreun motiv, ea sau proprietara?
Eu nu caut nici un fel de conflicte cu alte persoane, sunt un omul care se ocupa in general cu plata facturilor si nu aveam restante la nimic, dar cum nu am putut sa iau legatura cu titularul abonamentului s-a nimerit asa. Acest fapt nu este vina mea si nici a proprietarei.

Credeti ca ar fi bine sa ma mut din apartament cat de repede se poate?
Răspuns la discuția Neplata factura internet provider
Domniasoara care a facut abonamentul s-a intalnit cu proprietara si i-a fost permis sa stea in apartament. Insa nu s-a semnat nici un act. Ea(proprietara) tot ne zicea de contract de comodatare dar nu s-a facut(banuiesc ca nu vrea sa plateasca taxa la stat).
Proprietara nu prea este interesata de cine vine cine pleaca. Sa fiu mai pe inteles vara trecuta intr-o luna au venit si au plecat 4 oameni dintr-o camera. Proprietara doar zice ca ea vrea chiria de 350 euro si in rest nu o intereseaza. Eu azi daca vreau sa plec pot sa plec si ii las garantia pe care i-am dat-o la inceput sa plateasca utilitatile si gata, va fi datoria ei sa caute alt chirias.
P.S. Garantia este "off the record", ea nu poate demonstra ca i-am dat la inceput o garantie sau ca am platit chirie lunar. Nu am nici macar flotant pe buletin ca nu am cum sa fac fara contract(cred).
Răspuns la discuția Neplata factura internet provider
in cazul in care o sa apara recuperatori la usa si o sa intrebe de ea, ce am de facut ca totul sa fie in regula?Nu am auzit pareri bune despre recuperatori. Probabil o sa ma intrebe de ea dar nu stiu cum pot lua legatura cu ea.
Atata timp cat eu stau inca aici dar somatia nu e pe numele meu au ce sa imi faca?
Buna ziua!

Stau in chirie fara nici un act, mentionez ca proprietara are doar o copie de buletin de la mine. Acum 3 ani cand m-am mutat am avut nevoie de conectarea internetului in apartament, iar o colega s-a oferit sa faca pe numele ei ca doreste sa stea pe perioada lunga(contractul e pe adresa unde stau in chirie). Intre timp ea a plecat dupa 8 luni si ne-a lasat noua abonamentul. In decurs de 2 ani cred ca am schimbat vreo 10 colegi de aprtament si se plangeau ca nu vor sa plateasca cablu tv pe acest abonament si nu mai doreau sa plateasca deoarece nimeni nu avea TV in apartament. Domnisoara care a facut abonamentul a plecat si nu a mai dat nici un semn, nu am mai putut sa o contactez, din acest motiv nu am putut rezilia contractul. Acum 2 zile a venit o somatie de la o firma de recuperari cu o suma de 460 de lei pe numele domnisoarei (cea care a plecat acum 2 ani si nu mai pot da de ea).
Am contactat internet providerul sa o anunte ca se doreste o reziliere a contractului dar nu au putut face nimic deoarece nu sunt eu titularul contractului.
Intrebarea mea este:
1. Am vrut motiv de ingrijorare ca ea sa puna aceasta datorie pe numele meu?(nu am nici un act semnat cu ea sau cu vreo firma de intenret provider)
2.Daca am motive de ingrijorare eu voi fi tras la raspundere sau si ceilalti colegi din apartament cu care am mai stat?

Sunt nou pe forum si as dori sa aflu in ce situatie sunt, ca sa stiu daca trebuie sa apelez la avocat in cazul in care ea o sa apara la usa sa ii dau banii sau mai stiu eu ce le trece oamenilor prin minte.

Va multumesc!