avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Activitate black_katta

Activitate black_katta

ms. o seara placuta.
multumesc pt raspuns. Daca cineva care chiar cunoaste din proprie experienta sau din *auzite* un caz similar si m.ar putea indruma cu o expunere exacta a pasilor de urmat, mi.ar prinde bine. Nu stiu, poate ceva de genul unde si in ce ordine sa depun cereri, sau sa ma adresez, cam ce anume sa contina documentatia etc...
multumesc pentru raspunsuri. si mie mi se pare logic sa se poata realiza acest lucru. de la ortoped pb se poate obtine documentul respectiv, de la producator nu stiu, mai ales ca este auto second-hand, de 7 ani, produs in Germania, achizitionat de la un autohaus. Nu stiu in ce masura producatorul poate fi *obligat* sau determinat, sensibilizat sa dea curs unei asemenea solicitari. Iar cu mentiunea din permisul de conducere nu stiu ce sa zic... este obligatoriu sa detii permis de conducere ca sa detii și inmatriculezi un autoturism? Permisul este obligatoriu ca sa circuli pe drumurile publice. Este interzis, de ex, ca intai sa cumperi si inmatriculezi un atoturism (fara sa si circuli cu el) si apoi sa obtii un permis de conducere? Sunt reglementate de vreo lege aceste lucruri? Intrebarea este serioasa, sa nu fie interpretata altfel. Multumesc.
Tatal meu are gradul 2 de handicap (piciorul stang amputat de deasupra genunchiului). As dori sa stiu care sunt sansele sa poata inmatricula (fara a plati actualul timbru de mediu), un autoturism cu cutie de viteze tip multitronic, care nu este prevazut cu ambreiaj si care nu necesita o adaptare speciala pentru a putea fi condusa fara piciorul stang, avand in vedere ca si in cazul unui sofer normal, singurul lucru facut cu piciorul stang este sa *calce ambreiajul*. De asemenea, daca potrivit legii autoturismul trebuie sa fie special adaptat, in acest caz ce adaptare ar mai necesita? Si unde s-ar putea face?