avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate raluca1st

Activitate raluca1st

Buna ziua

As avea nevoie de un sfat in problemele pe care le-am intampinat in incercarea de a obtine certificat de urbanism pentru un teren aflat in zona Campul Pipera apartinand de primaria Voluntari.
Am un teren (al treilea de la drumul public) cu acces pe drum de servitute, bucata din acest drum care este in dreptul terenului fiind in proprietate. Latimea drumului de servitute este de 3 m. La acesta se lipeste cota vecinului de vis-a-vis care are 2 m latime. Nu mi se elibereaza certificat de urbanism pe motiv ca latimea drumului trebuie sa fie de minim 4 m, dar la noi sunt 5m chiar daca este impartit intre vecinii aflati de o parte de de alta a drumului. Mi s-a indicat de la primarie sa cer drept de trecere de la toti vecinii de la drumul principal pana la mine de pe ambele parti ale drumului, insa acest lucru este f f f greu de obtinut, unii dintre ei fiind plecati din tara si nu se stie cand se intorc, daca ii gasesc si daca au chef sa umble c mine pe la notariat. Trebuie sa mentionez ca terenul meu este incadrat de case construite deja. Am senzatia ca este o bataie de joc si vreau sa va intreb daca s-a confruntat cineva cu asa ceva si cum a reusit sa rezolve.

Multumesc foarte mult.