avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1990 soluții astăzi
Forum Activitate mihail_cc

Activitate mihail_cc

Si sunt sanse sa castig? Adica chiar nu imi permit un proces lung si costisitor.. Eu credeam ca cei de la compania de apa trebuie sa isi recupereze datoria, nu eu..
Buna ziua,
Recent am achizitionat un apartament prin Prima Casa si fostul proprietar avea facturi neplatite la apa si canalizare. Aici unde am cumparat facturile de apa si canal vin nominal.. Restanta este de vreo 2500 de lei. In contractul de vanzare-cumparare am specificat ca toate facturile restante revin in raspunderea vanzatorului, nu a mea si a chiar am dat un termen de 30 de zile sa le achite. Termenul a trecut de mult dar datoria nu a fost achitata.
Zilele trecute ma suna cei de la compania de apa si imi spun ca nu pot sa imi schimbe contractul pentru ca trebuie sa achit datoria. Au zis ca nu ii intereseaza ca nu am consumat eu, ca ei pe mine ma vor da in judecata ca acum eu locuiesc la aceasta adresa.
Este ok asa? Adica nu ar fi trebuit sa o urmareasca in instanta pe fostul proprietar? Mai ales ca el a beneficiat de un serviciu si nu a platit?
Ce este de facut?
Mentionez ca nu exista inca asociatie de locatari/proprietari dar actele sunt depuse la judecatorie si urmeaza sa se infiinteze una.
Terenul l-am cumparat pentru ca a fost un chilipir la vremea respectiva si cum am scris, am tot incercat sa il cultiv. Am mers la ei inca din anul in care l-am cumparat, le-am spus ca vreau sa il cultiv individual sau sa il arendez cu acte in regula dar nu au vrut sa auda. Fostul proprietar nu a avut nici un contract de arenda cu nimeni.
Nu am incheiat nici un contract, deci ei mi-au propus sa fac treaba asta cu conditia sa uit ultimii 5 ani si sa inceapa sa imi plateasca de anul acesta.
Daca depun o plangere penala, cum se va desfasura toata actiunea? Care vor fi etapele?
Buna ziua,
Acum 5 ani am cumparat un teren agricol in jud. Ialomita. Din urmatorul an, cand am vrut sa il cultiv am constatat ca terenul era deja cultivat. Am incercat sa aflu cine il cultiva dar fara succes, mai ales ca nu am nici o treaba cu localitatea Dridu si nici nu cunosc pe nimeni acolo. In anul urmator, la fel.. si tot asa.
Intr-un final am aflat acum 2 ani ca o asociatie il cultiva (de la primarie) si ca o alta asociatie ia subventiile (de la APIA) pentru ca au facut nu stiu ce schimburi de terenuri etc.. complicat..
Am contactat cele doua asociatii si dupa ce m-am plimbat de la una la alta de vreo 4-5 ori, ca nici una nu recunostea cine de fapt cultiva terenul, intr-un final o asociatie "si-a adus aminte" ca ei de fapt cultiva toata sola respectiva.
Nu am avut pretentii financiare exagerate, doar arenda pe anul in curs si echivalentul impozitului pentru cei 3 ani in care ei au beneficiat de teren si eu am platit (undeva in jur de 1000 de lei), dar cand au auzit de bani m-au dat afara cu tipete si urlete ca de imi permit sa le cer bani.
M-am dus la politia din localitate si am depus o plangere in legatura cu treaba asta. Dupa ce am scris toata treaba si a aflat si politistul despre ce este vorba a tot incercat sa ma convinga sa "nu imi pierd timpul", dar cand a vazut ca nu are spor si-a adus aminte ca nu poate sa imi dea numar de inregistrare si ca o sa imi ia el de la Slobozia sau Urziceni in zilele urmatoare. M-am intors dupa cateva saptamani la sectie si bineinteles ca m-a dus iar cu vorba. Intr-un final am aflat ca e prieten cu unul dintre proprietarii asociatiei.
Ce ma sfatuiti sa fac? Nu e normal sa cultive terenul meu fara nici un act de arendare,sa beneficieze si de subventia agricola si mie sa nu imi plateasca nimic!