avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate sorimoldovan

Activitate sorimoldovan

Asa as intelege si eu, ca nu ar fi scutite. Insa stiu précis ca in practica, astfel de distribuitori practica TVA de 9%. Si atunci sau gresesc toti, sau se bazeaza pe ceva prevedere legala (sau lamuriri de la ceva minister)
Din pacate, nu. Aparatele dentare sunt montate de ortodonti, care le cumpara de la distribuitori. Eu am cazul unui astfel de distribuitor, care importa aparatele si le vinde in Romania. SI trebuie sa stabilieasca cota de TVA utilizata.
Buna ziua,
Da, protezele dentare sunt scutite, dar eu nu ma refer la proteze dentare (care inlocuiesc dintii), ci la aparate dentare (care indreapta dintii). Sunt diferite.

Multumesc.
Buna ziua,

Am primit opinii diferite, inclusiv de la finante, privind posibilitatea aplicarii cotei de TVA de 9% la vanzarea de aparate dentare (brackets).

Astfel, conform art. 140 alin (2) lit c), se aplica cota de 9% livrarii de proteze si accesorii acestora.

Mai departe, in Normele Metodologice aferente este data o definitie a acestor proteze, care este una medicala si interpretabila. Si nu rezulta deloc daca aparatele dentare intra in aceasta definitie.

In practica am inteles ca se utilizeaza cota de TVA de 9%, dar nu inteleg pe ce baza legala. Stie cineva sa existe undeva o lista (de ex. la Ministerul Sanatatii) cu produsele care intra in categoria acestor proteze medicale?

Multumesc