avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate mihai_iahim

Activitate mihai_iahim

In situatia mea, care este data scadenta, cea in care s-a radiat PFA sau data cand trebuiau achitate debitele respective, dupa care au aparut penalizarile (2011, 2012, 2013)?
Cum se poate intrerupe termenul de prescriere ?
multumesc!
Buna ziua !
va rog respectuos sa ma ajutati cu un sfat privitor la termenul de prescriptie a datoriilor catre stat , datorii generate in urma functionarii unui PFA.
In rezumat, in anul 2009 am infiintat un PFA ce a functionat normal pana in 2012 , platind datoriile catre stat.
In anul 2012, am fost nevoit sa plec din tara, fara insa sa fac vreo formalitate de inchidere sau suspendare a PFA-ului, revenind in tara in luna aprilie 2014 si afland de la Administratia Financiara ca am de plata o suma colosala, reprezentand : -impozit pe anul 2011
- anumite regularizari din 2010
- contributia la CAS din anul 2011 pana in prezent
-penalizari la cele mentionate mai sus.
La indicatia functionarilor de la Fisc, am mers la Registrul comertului unde am obtinut in luna aprilie2014 certificatul de radiere a PFA, fara sa mi se ceara certificat fiscal sau alte documente, rezultand trecerea debitelor catre mine, ca persoana simpla.
Precizez ca nu stiu daca am primit la domiciliu vreo somatie de plata, intrucat nu ma aflam in tara, toate aceste sume aflandu-le personal de la financiar.
Intrucat suma de plata este cu mult peste posibilitatile financiare , plata acestor debite,chiar si partiala, pentru mine, iese din calcul.
As dori sa ma sfatuiti cu privire la modul de executare de catre Fisc a acestor datorii, cel mai important , de la ce data incepe termenul de prescriptie a executarii silite , avand in vedere ca urmeaza sa plec luna aceasta din tara pentru perioada nedeterminata (cativa ani), nu detin bunuri ,conturi sau depozite bancare in tara, doar o locuinta care este cumparata prin credit bancar(ipotecata in favoarea bancii pentru urmatorii 25 ani).
Va multumesc anticipat pentru sfaturi si sugestii !!!