avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate gogutzuu

Activitate gogutzuu

buna ziua...am o problema: am o masina pe numele meu din 1992 ,acum 3 ani am imprumutato unui var din partea lu nevasta-mea urmand sa facem actele cand mai da si el de bani....intre timp eu am plecat din tara, iar el a vandut masina, fara a face vre-un act cu cineva....a dat-o pur si simplu....intre timp eu am vanit in tara si am cautat masina in toata tara sin in sfarsit am gasito......ce-l la care am gasito nu a vrut sa pefectam actele,am fost la seful de post pe raza unde am gasit masina i-am povestit situatia si mi-a spus ca nu e de competenta lui,mantionez:cartea masinii a fost tot timpul la mine, iar eu am fost nevoit sa o cumpar inapoi...si asa am si facut. M-am inteles cu el 1700de ron,iar la fata locului iam dat doar 1200 de roni urmand sa-i mai dau diferenta cand am sa vand masina,dar de fapt vreau sa-i opresc taxa pe inpozit pt ca la el a stat doar 1 an masina....El intre timp a mers la politie si cred k vrea sa depuna o plangere,pe baza ca nu-i mai returnez banii sau io stiu. Ce se poate intampla?dati-mi un sfat. Va multumesc
Salut...revin cu o aceiasi intrebare,poate ma puteti ajuta..dati-mi va rog un sfat,mai am sanse de a avea permis vreodata?.am fost condamnat de 2 ori pt OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice fara a poseda permis de conducere....va pot da mai multe detalii dandu-va solutia de la instanta...Va multumewsc.

Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: In baza art.86 alin.1 din OUG nr.195/2002 R cu aplicarea art.37 alin.1 lit.b C.penal şi art.320 indice 1 alin.7 C.procedură penală condamnă pe inculpatul .................., la 3 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul fără a deţine permis de conducere. In baza art.71 alin.1 C.penal interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 alin.1 lit.a teza a- II- a şi lit.b C.penal . Conform art.191 alin.1 litr.a C.procedură penală obligă inculpatul la plata sumei de 200 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept la recurs #-o#-o#-o