avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 450 soluții astăzi
Forum Activitate oanaalexandra

Activitate oanaalexandra

deci perioada de preaviz poate fi si de 45 de zile chiar daca nu am semnat un contract care sa specifice acest lucru?Am cautat in actul aditional la CIM dar nu scrie nimic de preaviz sau ca ar fi functie de conducere.
Buna seara.Am si eu o dilema :in 2011 am incheiat un contract pe postul de casier in care era specificata perioada de preaviz de 20 de zile.in octombrie 2012 am incheiat un act aditional de munca pe perioada determinata de 2 ani pentru postul de asistent manager.in actul aditional nu este specificata perioada de preaviz.mentionez ca in actul aditional este specificat ca efectele lui inceteaza la revenirea fostei sefe de magazin din concediu maternal (adica in noiembrie 2014). Mie mi s-a schimbat perioada de preaviz (de la 20 de zile la 45 zile) ?chiar daca nu este specificat in actul aditional?

Mai mentionez ca in regulamentul intern scrie ca la functiile de conducere preavizul este de 45 zile. Functia mea este considerata functie de conducere?sau doar daca scria manager magazin era?

Multumesc anticipat :)