avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate mr_lolus

Activitate mr_lolus

Răspuns la discuția Loc parcare ADP
Buna ziua si multumesc pentru raspuns!

Titularul contractului nu a achitat taxa aferenta pe anul 2014, dar conform clauzelor contractului vechi, aparent mai poate folosi locul de parcare si acest an (asa mi-au spus cei de la ADP dar nu stiu daca este sau nu adevarat, poate ma puteti lamuri dvs...).

Totodata, eu stiu ca toate persoanele ce aveau contracte incheiate inainte de 2010 erau obligate sa mearga la ADP sa isi reinnoiasca contractele, altfel locul de parcare poate fi realocat. Este adevarat?

Cum ma pot interesa daca auto apartine titularului contractului sau unui tert strain de imobilul meu?

Multumesc!

Discuție Loc parcare ADP
Buna ziua,

La inceputul acestui an am facut o cerere pentru loc de parcare de resedinta cu plata la ADP sector 6.
Cererea mi-a fost inregistrata, mi-au spus ca momentan toate cele 25 de locuri disponibile pentru blocul meu sunt ocupate si platite la zi si mi s-a comunicat sa revin dupa 31 Martie (data limita de plata pentru impozit si aceste locuri de parcare) pentru a vedea daca s-a eliberat vreun loc.
Saptamana trecuta am fost din nou la ADP si mi-au spus ca dintre cele 25 de locuri de parcare au fost achitate 24. Mi-au spus insa ca cel ce nu a fost achitat este un contract vechi intocmit in anul 2006, in care se stipuleaza ca daca proprietarul nu achita locul de parcare il poate folosi inca un an (adica pana la 31 martie 2015).

Eu din cate stiu toate persoanele ce au contract cu ADP de dinainte de 2010 erau obligate sa isi reinnoiasca contractele pana la 31 martie anul curent, in caz contrar locul respectiv poate fi atribuit altcuiva.

Exista vreo sansa sa dobandesc in mod legal acel loc de parcare? Mentionez ca pe locul respectiv nu este parcata vreo rabla, este parcat un Logan de mult timp incoace (desi pe acel loc de parcare este inregistrata o Dacia 1310).

Astept sugestii din partea dumneavoastra.

Multumesc!