avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate elenarj

Activitate elenarj

Am o societate declarata in ianuarie ca inactiva ( anulare iregistrare tva )

In luna martie , am vandut produse catre aceasta societate
Vreau sa stiu cum , afecteaza din pdv fiscal si contabil , aceasta situatie

Mentionez ca pe site-ul ministerului de finante firma nu apare ca inactiva , dar nu este inregistrata ca platitor de tva

Discuție Creditare firma
Asociatul unic al societati a creditat societatea in mai multe randuri cu diferite sume atat in lei cat si in valuta in baza unor contracte de imprumut incheiate intre firma si asociat ( care este si administratorul )
Mentionez ca toate sumele au fost incasate in contul bancar al societati
Vreau sa stiu daca pe langa contractele de imprumut este nevoie si de o hotarare a asociatului unic ptr aceste creditari ?

In 27 martie am primit o factura pentru marfa de la o firma din Germania
In 28 martie am facut plata
In data de 07.04.2014 ,s-a ridicat marfa de la depozitul din Olanda al furnizorului , iar in 12.04.2014 am receptionat marfa la depozitul nostru
Cu ce valoare inregistrez factura ( curs valutar din data emiterii sau din data platii )

Cum intocmesc Nir-ul ( la cursul de valuta al facturii sau la cursul din ziua receptionarii marfii )
Pentru transport exista o factura separata a carei valoare trebuie sa o includ in pretul de achizitie ,dar nu stiu cum sa procedez avand in vedere ca factura de marfa este cu taxare inversa iar factura de transport este cu tva 24%