avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Activitate Albertina

Activitate Albertina

Răspuns la discuția pot invoca uzucapiunea?
Buna din nou.

Am scris pe acest forum pentru ca mi s-a parut ca raspunsurile la diverse situatii si probleme sunt pertinente . Ma asteptam sa primesc niste raspunsuri argumentate si din partea unor oameni care se pricep si chiar au de-a face cu astfel de cazuri. Inteleg ca astfel de raspunsuri presupun timp si o oarecare expertiza, dar v-as fii recunoscatoare daca mi-ati raspunde DOAR in cazul in care sunteti in masura sa imi da-ti un raspuns argumentat si pertinent!!

Multumesc,
Mihaela

Buna ziua.

As avea nevoie si eu de un sfat in legatura cu situatia in care se afla bunicul meu. Voi apela si la un avocat, dar as vrea intai sa imi fac o parere daca bunicul meu poate invoca prescriptia achizitiva de 30 ani (uzucapiune). Situatia se prezinta in felul urmator:
Bunicii mei au locuit in casa parinteasca inca de la data casatoriei, in anii 40, urmand sa ramana proprietarii casei si a terenului aferent, celelalte doua surori primind cu acte alte proprietati. Casa batraneasca au transformat-o bunicii mei intr-o casa moderna la vremea respectiva.
In urma succesiunii dupa stra-bunicul meu, care a decedat in anii 60, surorile au semnat ca renunta la drepturi asupra casei si terenului, singurii care au ramas la succesiune au fost stra-bunica si bunicul meu. Stra-bunica a decedat in 1974. In urma ei nu s-a facut succesiunea nici pana astazi. Dorind sa transferam proprietatea pe numele meu, am constatat ca extrasul de carte funciara a iesit atat pe numele stra-bunicii, cat si a bunicului meu. Am dorit sa facem succesiune pentru a clarifica lucrurile, dar , desi la vremea respectiva intelegerea a fost doar verbala, acum mostenitorii surorilor vin cu pretentii materiale. Specific ca in toti acesti ani, bunicul meu a stat neintrerupt in casa, a adus numeroase imbunatatiri, a platit toate impozitele pe numele lui si s-a ocupat de intretinerea casei.
Se poate invoca in acest caz prescriptia achizitiva de 30 de ani?

Va multumesc anticipat pentru raspuns sau sfat,
Mihaela