avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1027 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaioana11

Activitate ioanaioana11

Răspuns la discuția Divort cu minor
LA un moment dat mi se spunea anterior ca am plecat de acolo fara copil, as dori sa lamuresc aceasta situatie: atunci cand m.am prezentat la interviu si m.am angajat am locuit la inceput la o ruda mai invarsta, ca orice contract de munca si al meu avea inclus perioada de proba iar eu nu aveam experienta in domeniu si nu stiam exact ce va fi , daca as fi luat copilul cu mine i.as fi distrus intreaga stabilitate si nui.as fi putut construi o alta chiar si numai din simplul motiv ca m.am angajat in data de 20 Decembrie 2012 iar anul scolar de gradinita era la jumatate , apoi atunci cand am plecat sotul meu a convenit sa vina si el dupa ce se termina anul de gradinitei al fetitei asta ca sa nu o dam peste cap la mijlocul anului,apoi a refuzat sa mai vina sau prezinta motive nefondate pentru a amana momentul relocarii idea e ca nu mai pot sta asa deja a trecut o perioada de timp iar acum imi spune ca el vrea ca fetita sa faca primele8 clase in satul ala iar inainte imi spunea sa termine anul de gradinita inceput , apoi sa termine gradinita ...concluzia mea logica e ca maine poimaine imi va spune niciodata dar asta dupa ce va mai trece o perioada suficienta de timp pentru a nu mai avea nici o sansa la custodia fetitei! iar in momentul de fata as vrea sa o iau dar daca o iau fara voia lui va spune ca mi.am rapit fetita
Răspuns la discuția Divort cu minor
multumesc la fel doamna avocat
inca o completare ...daca zona in care locuiam cu familia era mai dezvoltata d.p.d.v. al serviciilor nu plecam de acolo , si chiar daca salarul era net inferior nu asta cantarea ci faptul ca eram aproape de copil, doar ca e o zona izolata care anterior s.a dezvoltat doar datorita industriei chimice acum aproape disparuta. si serviciul tatalui se agata cam de un fir foarte subtire de ata , in orice moment poate fi desfacut contractul de munca. de aceea nu inteleg refuzul de a parasi acel loc si tot de aceea m. am zbatut si reusit sa cumpar o locuinta...
Răspuns la discuția Divort cu minor
tocmai am citit ultimele comentarii as vrea sa lamuresc ceva: copilul meu a fost inscris la gradinita aici inca din anul trecut din toamna dar sotul nu mi.a permis sa il iau, sa ii iau acum nu stiu exact care ar fi conditiile legale in sensul ca oricand as lua copilul la mine si asta fara probleme dar tatal nu ii permite sa vina singura doar cu bunicii sau cu nime aici el trebe sa fie mereu in preajama. Apoi eu am facut o perioada naveta zilnic dar asta insemna sa ma trezesc la ora 3 dimineata ca sa ajung la servici la 7 si sa ajung seara la ora 22 inapoi datorita suprasolicitarii fizice nu am putut continua
dar cel mult o data la 2 zile merg acolo si locuiesc in casa aia , nu stiu exact de exemplu daca eu imi iau copilul fara acordul lui de acolo ar putea sa depuna plangere pentru rapire de exemplu?
atunci cand am plecat de acasa am plecat sa lucrez va intreb dumneavoastra puteti sa traiti 3 persoane dintr.un salar de 600 roni? parintii mei mi.au intretinut copilul pana acum el nu ia cuparat nici macar o haina sau ceva rechizite...doar dulciuri si din cand in cand maruntisuri...nu imi pace sa scot pe tapet mizerii de astea dar se pare ca unii oameni ma judeca ca si cand mie nu imi pasa de copil...
va dau un singur exemplu : ieri l.am rugat sa ii dea fetita tatalui meu ca sa vina cu ea la mine si a zis ca nu io da decat daca vine si el cu ea si am fost deacord sa vina , eu sunt prezenta in viata copilului meu si vorbim zilnic la telefon.
apoi as vrea sa va spun ca in ultimul timp indur scene de gelozie groaznice si nefondate , desii ii arat graficul meu de la servici unii colegi mi.au spus ca vine frecvent si intreaba daca sunt acolo sau nu...


[pentru a completa un mesaj, folositi functia editeaza]
Răspuns la discuția Divort cu minor
o sa iau in calcul si posibilitatea apelarii la un mediator , in realitater acum iau in calcul orice posibilitate ...incerc sa evaluez cat mai correct situatia astfel incat sa stiu la ce sa ma astept....
Răspuns la discuția Divort cu minor
cat despre mediul actual al copilului e adevarat ca e foarte obijnuita acolo dar este familiarizata si cu locul in care lucrez eu dar si cu locuinta in care stau venind aici de nenumarate ori, am incercat sa o integrez treptat in noul mediu inclusiv facandu.si prieteni de joaca in zona...si incercand sa ii creez confortul de care are nevoie si dezvoltand anumite activitati culturale, vizite la muzee, gradini zoologice, parcuri etc.
Răspuns la discuția Divort cu minor
legat de interesul minorei , imi iubesc enorm copilul si nu as vrea sa devina minge de ping pong intre mine si tatal ei , nici nu as vrea sa ajungem sa ne tiganim in instanta dar ceea ce imi doresc este sa ii fie ei bine acum are grija de ea in mare parte bunica ei(soacra mea) datorita faptului ca tatal ei e mereu plecat la servici iar ei stau in aceeasi casa cu socrii mei, mentionez ca soacra mea are 76 de ani imaginativa cam cat de mult poate sa o ajute cu temele si cu alte lucruri legate de educatia ei bunica?pana acum de cate ori merg acolo incerc sa ii citesc povesti si sa invatam poezii sau sa scriem si sa ne jucam jocuri educative ea prinde foarte repede si referitor la confortul psihologic e normal ca isi iubeste ambii parinti foarte mult.
Răspuns la discuția Divort cu minor
divortul de comun accord nu e posibil el vrea neaparat custodia copilului cel putin pana in clasa a 8 a ca sa faca scoala in satul ala in schimbul renuntarii la drepturile asupra apartamentului , dar eu nu pot fi deacord cu asta datorita faptului ca copilul ar trebui sa invete intr.o scoala in care un invatator preda la ora acutala la doua grupe de copii de varste diferite de exemplu clasa a 2 in aceiasi clasa cu clasa 4 fiind vreo cativa copii intr.o grupa si cativa in cealalta iar in timp ce unii au limba romana ceilalti au matematica si asa mai departe ora impartindu.se in doua, desi conditiile de igiena ale scolii sunt foarte bune , eu personal am avut colegi in liceu care au provenit din scoala generala din satul ala si aveau lacune foarte mari , au muncit enorm sa ne ajunga pe noi cei de la oras si diferenta a fost vizibila chiar si la bacalaureat ...chiar daca fetita e foarte inteligenta depinde totusi de ceea ce I se preda
Discuție Divort cu minor
Buna ziua. Am si eu o problema si sunt total pe dinafara. Niste sfaturi ar fi de ajutor. Sunt casatorita de 7 ani iarin urma casatoriei am o fetita de 5 . Acum 2 ani am gasit un loc de munca bun intr-un alt judet decit ce in care locuiesc cu familia. Desi in mod constant am cerut sotului sa se mute in orasul in care lucrez acesta a refuzat, mentionez ca eu trebuie sa locuiesc in acest oras data fiind meseria si ma duc in satul unde locuieste sotul cu fetita la sfarsit de saptamina. De ceva vreme sotul imi face scene de gelozie ce degenereaza in violenta si imi refuza accesul la copil. Doresc sa divortez dar nu vreau sa imi pierd copilul desi sotul imi spune ca am abandonat copilul desi e f clar motivul pt care am fost nevoita sa plec. Am mare nevoie de sfaturi caci nu mai pot sta asa fara sa imi vad copilul si nici nu doresc sa renunt la servici. Intre timp am reusit sa contactez un credit si sa achizitionez un apartament in acest oras deci asi avea unde sa tin copilul in conditii bune , cel putin la nivelul casei socrilor mei unde locuieste acum impreuna cu sotul.
Astept niste sfaturi iar daca mai trebuia sa mentionez ceva voi raspunde solicitarilor de date
Va multumesc anticipat pt sfaturi