avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate zexu

Activitate zexu

Răspuns la discuția taxa auto recuperata
Va multumesc de raspuns, din pacate contractul de vanzare cumparare este unul standard, fara nici o referire la taxa cum ca a fost inclusa in pretul achitat...
Buna ziua! Am achizitionat in anul 2008 o masina cu motor de 2497 cmc de la un baiat care a adus-o din Germania. Mentionez ca masina era gata inmatriculata, eu achitand pretul masinii + pretul taxei. Dorind sa o vand, am scos certificat de la ANAF privind restituitrea in 2013 ianuarie si mi s-a spus ca este platita si nu este recuperata. Dupa ce am tinut-o la vanzare atata timp si in sfarsit am gasit un cumparator, fiind increzator ca proprietarul anterior nu si-a mai recuperat taxa( mai ales ca am si platit-o in pretul de achizitie) am aflat luna aceasta in urma unei noi cereri de la ANAF, ca taxa auto a fost recuperata in ianuarie 2014, respectiv suma de 11.600 lei, el deschizand dosar in octombrie 2012 pentru recuperare. Ce pot face eu acum? Pot demonstra cumva ca am fost inselat? Pentru ca de vandut, este clar ca nu o mai pot vinde, masina avand timbru de mediu de aproximativ 3000 euro. Va multumesc!