avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1077 soluții astăzi
Forum Activitate Apafoc

Activitate Apafoc

Răspuns la discuția Evacuare chirias
Multumesc mult pentru raspunsurile prompte, am citit contractul nu se specifica nici macar o perioada initiala, sunt trecute: chiria lunara si data la care se va achita, acel avans de 3 luni, o garantie de 200 lei, indexurile la apa, curent, gaze, si datele de identificare ale persoanelor, faptul ca utilitatile sunt in stare buna de functionare...

Asta a fost acum 3 sau 4 ani, acest "contract" nu s-a reinnoit de atunci, chiria a ramas la aceeasi valoare tot timpul.

Voi apela la un avocat sau un jurist. Va multumesc.
Buna ziua, am urmatoarea problema:
Se inchiriaza cu "contract de mana" o garsoniera, nedeclarat la fisc; totul decurge ireprosabil chiriasul plateste tot si la termen, totul timp de 3-4 ani.
Proprietarul doreste vanzarea locuintei, se anunta chirias in august 2013, acesta se muta dar nu elibereaza locuinta de bunuri.
Suntem in aprilie 2014, au trecut 7 luni de cand l-am rugat frumos, telefonic, personal, prin sms etc sa elibereze locul. Timp de 7 luni acesta nu a mai platit nici chirie, nici intretinere garsoniera ramanand nelocuita, eu asteptand sa o elibereze el doar cu promisiuni. In cele din urma am pus garsoniera la vanzare, am gasit cumparator, am semnat antecontract in fata notarului, acum il astept cu "prima casa" sa ii fie aprobat dosarul.

Cum rezolv cu chiriasul, el declarand de fiecare data ca Da, o sa-si ia lucrurile, o sa plateasca etc...?

Ce parghii legale pot folosi sa-l pot evacua, din moment ce "contractul de mana" nu a fost declarat la fisc? Si cat de mult as risca o "frauda fiscala", sau care ar fi termenul corect?
In plus, chiriasul ma avertizeaza ca eu nu am ce face, ca nu ii pot da lucrurile afara, ca nu pot intra in casa pt ca ar insemna violare de domiciliu, ca se poate duce la politie daca schimb yala si deschide o actiune in instanta pt sechestrare de bunuri, etc etc in principal mi-a spus ca nu am ce-i face si ca daca vrea mai lasa lucrurile acolo inca 7 luni.

Va multumesc anticipat, o zi buna.