avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate vladimir_simion

Activitate vladimir_simion

Va multumesc pentru raspuns, revin cu urmatoarele completari.
Incidentul s-a produs in jurul orei 16.12 - 16.18, nicidecum ora inscrisa de agent, 16.31, respectiv 16.38.
Daca ar fi sa vina cu acea poza, ar trebui sa fie datata, dandu-mi castig de cauza...
Deasemenea am solicitat in cazul ambelor pv oferirea de dovezi foto/video, care ar trebui sa sustina cele spuse de mine, si anume, existenta unei diferente de minim 10 minute intre momentul in care s-a savarsit contraventia si momentul in care a fost raportata in pv.
Deasemenea mi se pare absurda si imposibila diferenta de doar 1 minut intre constatare si redactare.

Daca este sa urmam firul logic, eu am parcat masina, am iesit, in momentul trecerii prin fata masinii de politie, distanta de minim 5 metri, acestia m-au amenintat prin semne sa plec amenintandu-ma ca altfel imi dau amenda, eu in acel moment am mai facut 2 pasi dupa care m-am intors la auto si m-am pus in miscarr conform indicatiilor agentului, diferenta de timp rezultand din efectuarea manevrelor de iesire cu spatele din parcare ( mult trafic, etc...)
Mai mult, insusi prima amenda sustine faptul ca am urmat indicatiile agentului si am pus masina in miscare... Altfel nu aveam cum sa o primesc atat de repede amenda.
Deasemenea insiruirea evenimentelor este gresita eu neavand cum sa nu respect indicatiile agentului dupa ce acesta mi-a dat si amenda pentru parcarerindu-ma din mers.

Doresc sa stiu daca exista vreun articol care sa stipuleze timpul de reactie al soferului de la primirea indicatiilor, adica daca nu trebuie sa depaseasca x timp, astfel devenind contraventie.
Deasemenea vreau sa stiu daca regula cu mentionarea distantei de la indicator si a numarului casei in dreptul careia s-a petrecut incidentul este valabila in cazul statiilor de autobuz.

Si ultima chestie, vreau sa stiu cum pot dovedi ei ca eu nu am urmat indicatiile agentului, ce dovezi pot aduce.

Va multumesc anticipat!!!
Buna seara,

Am nevoie de ajutorul dvs.
In cursul zilei de 05.05.2014 am stationat in staia de autobuz UNIRII 1 (am vrut sa imi iau un covrig). In momentul iesirii din autovehicul la doua masini distanta era un echipaj de politie, care, prin geam m-a avertizat sa plec de acolo amenintandu-ma cu amenda. La 2 minute de la avertizarea lor m-am intors in vehicul, ei nu mai erau acolo si am procedat la manevrele specifice iesirii din parcare, 15 metrii mai sus domnii politisti erau la panda si bineinteles m-au tras pe dreapta. Mi-au cerut actele, le-am dat buletin, permis (masina este in uzul prietenei mele si talonul si asigurarea erau la ea, tocmai ce o lasasem 15 metri mai in spate) i-am spus ca masina este pe numele meu si ca poate sa verifice prin statie ca totul este in regula. In acel moment organul s-a enervat si a inceput sa ma ameninte ca imi retine placutele de inmatriculare si m-a somat sa le dau jos, eu m-am impotrivit, urmand ca in 3 minute sa apara prietena mea cu actele, toate in regula.
Cum a vazut ca am actele, a schimbat foaia si a zis ca pe langa amenda de stationare imi mai da inca una + suspendare permis 30 zile pentru ca nu am respectat indicatiile organului. Am primit PV in care am mentionat la rubrica alte mentiuni ca eu am plecat de indata de organul mi-a spus, intarziera s-a datorat din simplul motiv ca era aglomerat si ca nu am putut sa ies imediat din locul in care eram (a trebuit sa astept 2 semafoare, Bucuresti, ploaie, stiti cum este...) si deasemea am solicitat proba foto/video cum ca nu m-am supus in timpul pe care ei l-au crezut de cuviinta sa ies din acel loc.

Eu consider toata aceasta sarada ca fiind abuz in serviciu si doresc sa contesc PV in instanta.
Bineinteles ca in prealabil ma voi duce sa platesc amenzile in termenul de 48 de ore ca sa fie la jumatate si ca sa fiu sigur, dar parca nu as vrea sa ramana aceasta nedreptate nepedepsita...

In urma cercetarii amanuntite a PV-ului am constatat urmatoarele:

1. Ei nu au cum sa dovedeasca ca eu nu am respectat cele spuse de organ. insusi PV-ul de pacare in loc neregulamentar, primit imediat dupa, sustine aceasta, nu aveam cum sa il primesc daca nu plecam de acolo
2. Ambele PV-uri sunt completate cu ore gresite si deasemenea diferenta dintre ora completarii si ora savarsirii infractiunii este de doar 1 minut.
3. Pe PV-ul de nerespectare a organului apare o modificare a orei la care s-a petrecut invidentul, a scris initial 16.38 si a modificat 8 in 7, lucru vizibil (altfel era aceeasi ora ca si cea a intocmirii)
4. la cateva minute dupa ce am fost tras pe dreapta, cand a venit prietena mea cu actele m-am dus la masina organului sa i le arat, moment in care am facut si o serie de fotografii, atat cu politistul care scria PV-ul meu (se vede parte din buletin) cat si cu masina si numarul acesteia de inmatriculare. Din datele EXIF ale pozelor reiese faptul ca acestea au fost facute la ora 16.30 (deasemenea contin si date gps, etc) astfel incat eu nu aveam cum sa faptuiesc presupusele infractiuni la orele mentionate (16.30, respectiv 16.37).

Va rog sa ma ajutati cu articolele pe care le pot invoca, deasemenea si cu sfaturi cu ce ar trebui sa fac mai departe.
Din ce am mai citit in cazul parcarii neregulamentare ar trebui trecuta si distanta de la indicator si numarul cladirii in dreptul careia ma aflam... aceste fac obiectul cazului meu, deoarece nu au fost trecute in PV.

Stiu ca am gresit, dar ma enerveaza la culme dorinta unora, doar de a isi atinge norma pe ziua respectiva oprind astfel oameni simpli, nevinovati pe motive stupide si in momentul in care vad ca nu au cum sa sa se ia de acestia, invoca motive la fel de stupide si retin permisul din pura rautate.
Mentionez ca in 10 ani de soferie aceasta este a treia amenda primita si niciodata nu am avut permisul suspendat.