avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate alinush0001

Activitate alinush0001

Discuție pensie
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema:
-o persoana care lucreaza in sistemul de stat (Ministerul de Interne) care a implinit varsta de pensionare si depune dosarul de pensie mai poate lucra pana la primirea deciziei de pensionare? daca da, care este baza legala.
In cazul pensionarii anticipate fara penalizare ( la indeplinirea celor 43 ani cotizare fara stagiu militar) se vor lua in calcul si sporurile de care a beneficiat pe perioada angajarilor?


Multumesc,
Am inteles.
Va multumesc mult.
O zi frumoasa.
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Persoana in cauza este tatal meu. As vrea sa va intreb, asa cum subliniati la ultimul punct si anume ca se poate pensiona anticipat fara penalizare la implinirea a 35 ani de cotizatie fara stagiu militar, in cazul tatalui meu aceasta conditie este deja indeplinita avand in prezent 39 ani de cotizatie. Puteti sa imi confirmati, va rog, daca poate iesi la pensie chiar si lunile urmatoare si nu doar in decembrie 2015 asa cum ati specificat initial?


multumesc mult.
buna ziua,


va rog sa ma ajutati si pe mine cu data la care ar putea iesi la pensie anticipat un barbat nascut in iulie 1953 care are urmatoarea perioada de cotizatie:
- februarie 1974 - iunie 1975 - stagiu militar;
- sept 1975 - iunie 1987 - cotizatie la gr a II-a, 100%;
- iunie 1987 - prezent - cotizatie.


multumesc mult.